Чувството за обединение с Европа започна още по време на преговорите. Това каза в аудиокаста "Това е България“ на
"Фокус“ Меглена Кунева, посланик на ЕС пред Съвета на Европа, вицепремиер, главен преговарящ и първият български еврокомисар, по повод 18-годишнината от подписването на Договора, с който влизаме в ЕС .
"Това обединение беше огромно по мащаб. Първите ми разговори бяха с всички политически сили и тогава не беше лесно в българския парламент, за да разберем кой вярва, кой се съмнява и в каква степен това може да обърне пътя на българското членство. Този израз "прозорец на възможностите“ много отчетливо го усещах и разбрах детайлите му като израз по време на преговорите. Ако не бяхме успели да подпишем през 2005 г., след два последващи отрицателни референдума за така наречената "Конституция на ЕС“, с начеващ евроскептицизъм, с идеята на някои страни, че трябва всички балкански страни да се присъединят общо, т.е. отлагане, всичко това ми даваше изключително чувство на спешност както на самите преговори, така и на обединението вътре в страната. Така че задачите винаги помагат да се обединим“.
Времето беше най-голямото предизвикателство и при всички случаи времето вътре в страната, категорична е Кунева. "Ако мислите, че нямаше чужди сили, които не искаха България да тръгне в тази посока и да стане член на ЕС, това би било голяма грешка да го подценяваме. Аз разбрах мащаба на този негативизъм стъпка по стъпка по време на преговорите. Точно по време на ратификацията тогавашният посланик на Русия в Брюксел каза, че България ще бъде "троянският кон“ в ЕС. Това беше много шокиращо и подобни забележки никога не са наивни.“
Периодът беше труден, но общественото мнение беше на наша страна, допълни Кунева. "Спечелихме. Аз мисля, че с всички партии успяхме да се разберем и българският договор беше ратифициран в Народното събрание с пълно единодушие, нямаше против.“