Меглена Кунева, посланик на ЕС пред Съвета на Европа, бивш вицепремиер, главен преговарящ и първи български еврокомисар, гост в предаването "Това е България" на Радио "Фокус".По темата "Къде се разминаваме в дневния ред с процесите в ЕС и какво не ни достига, за да се почувстваме като държава, участваща равностойно в работата на общността, към която иначе принадлежим", Кунева каза:
"Геополитиката не е пространство, а преди всичко е идентичност. Европейската идентичност това е в много сложна ситуация днес. Затова много трудно минават някои решения на Европейския съюз. Ако всички страни започнат да страдат от решението на една, тогава това се превръща във всеобщ проблем", каза Кунева.
Проблемите с енергетиката и емигрантския проблем показаха на практика това как рефлектират различните решения върху отделните страни, които решения същите тези страните от ЕС взимаха, стана ясно от думите на
Меглена Кунева.
"Когато започнахме да взимаме общи решения, се видя, че имаме обща европейска идентичност".
По въпроса за единодействието на Европа спрямо Русия и нападението над Украйна, Кунева каза:
"Русия не успя да раздели Европа и еднодушието се прояви по много категоричен начин. Проявата на това единство е не просто да заклеймим войната и да се върнем на масата на преговорите, а просто че не можем да бъдем в една организация, поради различна ценностна система".
"Съветът на Европа е единстваната организация, която изключи Русия от редиците си. Не територията, не общото разбиране за политика, а именно идентичността защити Съветът на Европа", каза Кунева.
Страните членки имат общи ценности и когато една страна не може на ценностна основа да изпълнява Устава , то тази страна не може да е член на този Съвет, стана ясно от думите на първия български еврокомисар.
"Русия отдавна и често не изпълнява решенията на съда. Най-яркият случай е с правата на Навални и негото задържане. Тогава Съветът на Европа не изключи Русия, но когато тя отвори война в Украйна, тогава Съветът не можеше да не я изключи", каза още Кунева и допълни: "Това решение не беше лесно. Ние го взимахме по времето на две много мъчителни седмици, не поради различните оценки за това какво се случва с Украйна, а заради идеята, че изключването е много радикална мярка, защото в страна като Русия живеят и хора като Навални".
"ЕС в много случаи опитва всичко възможно, преди да вземе кардинално решение. Европа очакваше Русия да преосмисли поведението си, да се изтегли от Украйна, от Крим. Русия не направи нищо, а се опита да раздели Европа.
Опитахме всичко възможно, но накрая взехме решението за изключването ѝ от Съвета на Европа единодушно", допълни Кунева.
"Това беше много жестоко събуждане, защото се видя, че Русия не преосмисли поведението си и не направи крачка към цивилизования свят. Русия не може да принадлежи към демократична, многостранна дипломация, каза още тя.
Меглена Кунева сподели философията, която е заложена в основата на намирането на мястото на българската идентичност в света на голямата политика и в Европа, цитирайки Хавиер Солана:
"Ако ние се движим с по-бавна скорост, отколкото светът се движи, това означава, че изоставаме".