Мехмед Дикме: Инфлацията ще продължава да стихва
Инфлацията ще продължава да стихва, каза Мехмед Дикме, финансов анализатор в Експат Капитал, в рубриката "Парите ви на фокус с Българската фондова борса".
"При нас инфлацията се усеща със закъснение, съответно това, което виждаме като данни от САЩ или от Западна Европа, при нас пристига с няколко месеца закъснение, но тенденцията е инфлацията да продължава надолу. В САЩ вече влиза в едни норми, които са по-приемливи", поясни той.
Финансовият анализатор сподели, че в Европа и в България инфлацията все още е висока, но централните банки този път се справиха много добре и много навреме взеха решения да увеличат лихвите и да успокоят пазара.
"Моето виждане е, че ще продължаваме с инфлацията надолу и до края на годината вече ще сме в по-положителни и по-успокоително ниски нива", каза той.
По темата къде да инвестираме парите си на този етап Мехмед Дикме разясни, че в момента банките не предлагат добри условия по депозитите, като почти всяка една банка, с изключение на две в България, предлагат 0 или 0,1%, което е пренебрежително ниско ниво спрямо инфлацията, с която ежедневно хората се сблъскват.
"Има алтернативи и на този етап мисля, че за хората, които са по-предпазливи, по-притеснени и не искат да влизат в по-рискови активи, има консервативни активи, които са краткосрочни облигации на държави, както и фондове на паричния пазар, които се занимават точно с това – с инструменти, които са много кратки, с матуритет от една до две години максимум, и дават доходност между 2,5 и 3,5% в евро и между 3,5 до 4,5, а в някои случаи и до 5% в долари", разясни анализаторът и изрази мнение, че това е една много добра алтернатива за хората, които искат да имат достъп до парите си, не искат да има риск, а в същото време все пак да видят някаква възвращаемост на тези пари.
"Оставянето на парите в банката на 0% и чакането на по-добри дни е лоша алтернатива във времена с по-висока инфлация, защото с всеки ден, с всеки час нашите пари се обезценяват. Трябва да намерим начин, с който ние самите се чувстваме по-комфортно и сме съгласни, с който нашите пари все пак печелят и носят някаква доходност", категоричен бе Мехмед Дикме.