Менда Стоянова обясни, че за да има увеличение на пенсиите, трябва да има обективни условия - растеж на Брутния вътрешен продукт, работни места, които генерират данъци и осигуровки. Трябва да има и добра работа на приходните агенции за свиване на сивия сектор и облагането му с данъци и осигуровки, както и пенсионна реформа.
"Това в момента не е налице, напротив дават се 58 милиона, които се отделят от т.нар. централен бюджет и правителството декларира, че ще бъдат икономисани от някакви други разходи. Това не е социалната политика на това правителство, ако искаме да видим каква е социалната политика, трябва да отворим 3-годишната прогноза за развитието на бюджетните показатели. Там е записано, че майчински, детски, суми за раждане на дете се замразяват, пенсионна реформа-замразена", обяви още народният представител.
Тя заяви, че в тази прогноза пише още вдигане на максималните пенсии със 70 лева всяка година. По думите на Стоянова, това означава още по-голяма ножица, по-голямо разслоение между най-високата и най-ниската пенсия, която се взима от много повече българи, отколкото от тези, които получават максимална пенсия.
"Това ще бъде записано на допълнително облагане с осигуровки на младите, работещите, образованите, активните българи. Тези, които получават доходите си официално, декларирайки ги. Те ще платят сметката за тази социална политика", обясни Менда Стоянова.
"Не виждаме причините за оптимизма на правителството и решението им да похарчат предизборно едни над 50 милиона лева", заяви народният представител от ГЕРБ Делян Добрев.
Той посочи, че данните за развитието на икономиката през януари са изключително притеснителни. "По данни на НСИ, износът за януари 2014 г. намалява с 10,9 % на годишна база. Сравнено с януари 2014 г., с януари 2013 г., спадът е от 22,1 %. Такъв спад на износа нямаме от октомври 2009 г.", обясни Делян Добрев.
По думите му, ръстът на икономиката за 2013 г. е 0,9 % - 1 %. Ръстът за последното тримесечие на 2013 г. е 0,4 %. Народният представител сравни данните с тези на Румъния, която има ръст от 5,1 %. Това е разлика между 5 и 10 пъти за 2013 г. Делян Добрев обясни, че сравнено с 2012 г., заетите са намалели с 25 000 души, което означава, че безработните са се увеличили с 25 000 души.
"Не само, че няма нови 250 000 работни места, а има закрити 25 000 работни места", категоричен бе народният представител. Той обясни, че преките чуждестранни инвестиции за 2013 г. са намалели със 17 %, а общовътрешните инвестиции за последното тримесечие също са спаднали.
"При всички тези негативни сигнали, от страна на икономиката, не виждаме причините за оптимизъм на управляващите. Единственото обяснение, което може да си дадем е, че те се готвят да изхарчат предизборно 50 милиона лева в отчаянието си да спечелят европейските избори и по този начин да се закрепят на власт за цял мандат", добави Добрев.