Михаил Кръстев: Ако България не беше част от ЕС, тежестта от наложените от Тръмп мита за нас щеше да е по-малка

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (1)
09:08 / 04.04.2025
2160
Ако България не беше част от ЕС, тежестта от наложените от Тръмп мита за нас щеше да е по-малка. Ние поделяме по-голяма част от тази тежест, тъй като не сме сериозен търговски партньор със САЩ, заяви изпълнителният директор на Съюза за стопанска инициатива Михаил Кръстев. Той обясни, че България е част от общоевропейския пазар, така че каквато тежест понесе той от американските мита, неизбежно България ще я сподели. "Все още няма търговска война, но има подрънкване на оръжия", смята икономистът.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че налага базови мита от 10% върху целия внос в САЩ и по-високи налози за някои от най-големите търговски партньори на страната, което доведе до остри реакции от световните лидери. Целта на мярката е да стимулира вътрешното американско производство, но същевременно тя крие опасност от повишаване на цените и търговски войни. Митата върху вноса са подобни на данъците. Те трябва да бъдат плащани от компанията, извършваща вноса.

Изпълнителният директор на Българската предприемаческа асоциация Добромир Иванов посочи, че едва 2% е директният износ на България за Америка. "Заради Германия и други индустрии, свързани с европейски страни, може да пострадат отделни бизнеси у нас. Глобалният пазар е много свързан, а ние сме тясна част от него. Налагането на митата са момент, в който България следва да се насочи към развитие на алтернативни търговски отношения с други пазари. Тръмп си позволи този ход, защото САЩ имат реален единен пазар, затова и ЕС трябва да се развива в тази посока, както и да намали малко регулациите. Европа трябва да се отвори повече към Азия", подчерта пред Нова Иванов.

Тръмп обясни, че митата са реципрочни, подчертавайки, че страните, с които САЩ търгуват, имат далеч по-високи. Той не наложи мита от 10% върху вноса на стоки от водещи търговски партньори на САЩ като Канада и Мексико, но в сила остават митата до 25% за много стоки от двете страни заради проблеми с граничния контрол и незаконния внос на фентанил. Президентът заяви, че спадът на пазарите, причинен от решението му да наложи мита, е бил очакван и че тази стъпка е била необходима, за да се излекува икономиката на страната, която той нарече болен пациент.

От своя страна финансистът Владимир Сиркаров изтъкна какви са основните притеснения след налагането на търговските тарифи от страна на САЩ. "Сред тях са повишаване на инфлацията и намаляване на икономическия растеж. Неизбежно ще има проблеми с международната търговия, което пък ще причини неефективност в пазарната икономика. Това много добре осъзнава самият Тръмп, защото има дългогодишен опит в частния сектор. Въпреки това той знае, че винаги има както крачки напред, така и назад, но веруюто му е да бъде непредвидим и агресивен. Част от идеята му е с налагането на тези мита да привлече обратно американски производители, които са изнесли мощности извън САЩ. Това обаче няма да помогне за инфлацията, защото оскъпяването на междинната верига между търговци и крайни потребители остава проблем", коментира Сиркаров.

ЕС ще се сблъска с митническа ставка от 20% за своя внос в САЩ, Китай - с 34%, а Индия - с 26%. Сред другите мита за по-крупните вносители и американски търговски партньори са 25% за стоките от Южна Корея, 24% за тези от Япония и 32% за тези от Тайван. Вносът от Великобритания ще бъде облаган с 10%.

Икономистът Михаил Кръстев уточни, че митата на ЕС за американски стоки от селското стопанство и земеделието са много по-високи от наложените от САЩ. "Не трябва да се присъединяваме към световните мнения, че тарифите на Тръмп са твърде високи, защото можеше да са много по-големи, ако бяха само за Съюза", допълни той.

Виж коментарите (1)

Още по темата (39):
11.04.2025 Нашите работодатели скочиха срещу новите мита на Тръмп
10.04.2025 Огромен срив на индексите на Уолстрийт
09.04.2025 От 15 април ЕС въвежда ответни мерки заради митата на САЩ
08.04.2025 САЩ ще наложи 104% мита на Китай
08.04.2025 Елена Поптодорова: След размяната на митнически заплахи между Америка и Китай светът чака да види кой ще мигне пръв
08.04.2025 Левон Хампарцумян: Да си съберем европейските глави и да си изградим системите за индустриално производство, отбрана, финанси - всичко, което ни трябва
Още новини от Национални новини:
От днес до понеделник затварят част от АМ "Тракия"
Не е шега! След скандална заповед затворниците в Бургас вече имат...
Бивш енергиен министър за "Боташ": Такава историческа глупост мно...
Тошко Йорданов за чатовете на Петков и Пеевски: Те като гаджета с...
Съдът с решение за Лена Бориславова
Овцевъд: Тази година никой не търси агнета – работата e на зор


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).