Болници наемат таксита за линейки. За това съобщиха от Асоциацията на пациентите с бъбречни заболявания. От началото на годината няколко лечебници - Националната кардиологична болница и клиниките във Варна и Пловдив, са сключили договори с таксиметрови компании и фирми за превоз на пътници, които да докарват пациентите за диализа в клиниката. Причината за това е по-ниската сума, която болниците плащат за превоз. За да се извозят с линейка до клиниката, болниците плащат два пъти повече, отколкото за такси. По закон пък здравната каса дава на болницата по 14 лева за превоза на пациентите, което според лекарите не покрива разходите.
Шефът на Националната кардиологична клиника доц. Владимир Пилософ обясни, че няма забрана, която да не позволява пациентите на хемодиализа да бъдат возени в таксита вместо в линейките на болницата. Той обаче поясни, че става дума за леки случаи, които така или иначе се возят с градски транспорт и шофират коли. По-евтин превоз на пациенти с бъбречни заболявания са намерили и двата диализни центъра във Варна. Те возят пациентите с микробуси на частна фирма. Болница "Св. Георги" в Пловдив пък била купила стари микробуси, които обикаляли и на един курс събирали пациентите за диализа.
Според Асоциацията на пациентите с бъбречни заболявания у нас липсва ясен регламент за това, кой и как може да превозва пациентите на диализа. "Това от своя страна застрашава живота на болните и в случай, че се почувстват зле, прибирайки се от такава процедура, няма как да им бъде помогнато", коментира председателят на асоциацията Иван Димитров.
Източник: в. "Стандарт"