Бъдещето на медицината е във въвеждането на биоподобни лекарства. Това съобщи вчера проф. Мила Власковска, член-кореспондент на БАН по фармакология, която за няколко месеца беше зам.-министър на здравеопазването с ресор "Лекарствена политика".
"Тези медикаменти са много по-ефективни и по-евтини от оригиналните. Те не са генерици. Става дума за продукти от съвършено нов клас - идеята е те да заместват или да добавят натурални протеини, произвеждани от организма при нормални условия", обясни проф. Власковска. По думите й към момента близо 600 млн. души по света се лекуват с тези високотехнологични лекарства, които за разлика от стандартните не се произвеждат от химикали. Повечето от тях са в инжекционна форма, но вече се говорело и за пускането на таблетки, които да се приемат през устата.
"Фокусът е върху трайно действащите продукти, а не върху еднократно приеманите лекарства", каза още проф. ласковска. Ставало дума за лечението на диабет, на бъбречни, хормонални и хематологични проблеми, които изискват постоянно лечение. На тези медикаменти щяло да се разчита и при онкологичните заболявания. Те трябвало да отговорят обаче на строгите критерии на ЕК и ЕМА, преди да се пуснат на пазара. Правилата изисквали ясни доказателства, че са ефективни и безопасни. Докато другите фармацевтични продукти могат да се тестват върху лабораторни мишки, в случая на биоподобните молекули това се оказвало невъзможно.
"Тези медикаменти са създадени за човешкия организъм и не може да се разчита, че тествани върху животни, ще дадат същите резултати както при пациентите", обясни проф. Власковска. Според нея може би ще се правят научни изследвания върху маймуни, но това все още не е сигурно.
При прилагането на въпросните лекарства е много важно какъв ще е имунологичният отговор на човешкия организъм. Затова при предписването им лекарите трябва да са сигурни, че конкретният пациент няма да покаже свръхимуногенна реакция. Ако това се случи, лечението с биоподобни продукти би дало обратен ефект. Затова е важно специалистите да уведомят пациентите си за това лечение, да направят нужните изследвания и да ги следят в хода на терапията.
"Биоподобните продукти са по-евтини от оригиналите, което значително облекчава бюджета на обществените фондове, които плащат частично или напълно лечението на пациентите", категорична е проф. Власковска. Очаквало се в края на тази година на пазара ни да се появи първият по рода си от ново поколение биоподобен инсулин, който ще е по-ефикасен за пациентите и по-евтин за НЗОК. По данни на СЗО болните от диабет у нас са между 450-500 хиляди, като 10% от тях са деца.
От НЗОК обясниха, че към момента около 25% от всичките им разходи за лекарства отиват за обезпечаването на пациентите с инсулин.
Източник: в. "Монитор"