Министерството изменя схеми след бележки от бранша

Автор: Екип на Plovdiv24.bg
Коментари (0)
14:25 / 09.02.2021
1027
За шест месеца Тематичната работна група (ТРГ) за изработване на Стратегическия план успя да се събере 11 пъти. Следващото им онлайн заседание е предвидено за 15 февруари.

Обвързана подкрепа: Министерството обеща новости в регистъра на трайните насаждения

В дневния ред тогава се очаква да бъдат представени три напълно нови интервенции, които ще бъдат прилагани след 2022 г. Те ще бъдат финансирани по Първи стълб като директно плащане, необвързано с производството.

•    Екосхема за биологично земеделие (земеделски площи);

•    Екосхема за биологично земеделие (селскостопански животни);

•    Схема за обвързано с производството подпомагане на доходите – плодове до встъпване в плододаване.


Първите две екосхеми ще важат за биологични фермери, които са преминали периода на преход. Министерството на земеделието предвижда едногодишни ангажименти, като за площите подпомагането ще е на хектар като добавка към основното подпомагане на доходите за устойчивост (досегашната Схема за единно плащане на площ (СЕПП), а за животните – на животинска единица за допълнителните разходи и пропуснатите приходи.

Третата схема засяга нови овощни насаждения, които все още не плододават. Подпомагането ще се отпуска под формата на годишно плащане на хектар, като бенефициентите трябва да докажат, че са използвали сертифициран посадъчен материал.

Следобедната програма включва обсъждане на вече представени интервенции, които обаче са актуализирани с бележки от бранша:

•    Екосхема за засилена диверсификация на културите, поддържане на междуредията на трайните насаждения и екстензивно поддържане на постоянно затревени площи с пасищни животни;

•    Схеми за обвързано с производството подпомагане за животни;

•    Схеми за обвързана с производството подпомагане за плодове и зеленчуци;

•    Схема за протеинови култури.


По екосхемата за диверсификация земеделското министерство приема становището на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) за включването като допустими култури на многогодишни ароматни и медицински растения, както и идеята на Българската асоциация на малинопроизводителите и ягодоплодните (БАМ-Я) като допустима дейност да се приеме оставяне на мулч при резитба на трайни насаждения.

В схемите за обвързано с производството подпомагане за животни също има леки промени. Вдига се възрастовата граница на допустимите биволи и месодайни говеда, а се намалява изискването за раждания. Според последния вариант допустимите за подпомагане крави трябва да имат най-малко 0,7 раждания ( а не 1 раждане, както беше първоначалното предложение) на допустими за подпомагане животни в периода от 1 октомври на предходната година до 30 септември в годината на кандидатстване.

В късните следобедни часове на 15 февруари ще се обсъждат отново проект на актуализирани интервенции, но този път финансирани по втори стълб:

•    Сътрудничество за къси вериги на доставки и местни пазари;

•    Професионално обучение и придобиване на умения;

•    Подготовка и изпълнение на подхода Лидер/Водено от общностите местно развитие.


 

Следете темата и на cap4us.agri.bg



 

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Директорът на "Гранична полиция": Миналото лято беше най-тежкото ...
Тома Биков: Ако утре изберат Силви Кирилов, "Да, България" ще се ...
Политическите сили в парламента са декларирали съставите на парла...
Предприемач: Бедните българи губят между 5 и 12 млрд. лева всяка ...
Борисов: Ако съм на мястото на Делян Пеевски, ще си преместя цент...
Кметицата на най-бързо развиващото се и богато село в България по...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).