В МОСВ в момента събират информация от общините, пострадали от бедствията, което ще бъде докладвано на Европейската комисия (ЕК). Това е механизъм, който ще бъде ползван, за да се намалят очакваните загуби на средства. От природните бедствия и от наводненията са пострадали обекти в общините Добрич, Варна, Мездра, Габрово, Бургас. Анализът на щетите от бедствията ще бъде изпратен на ЕК. Миналата седмица е заседавал комитетът за наблюдение на Оперативната програма. Идентифицирани са най-рисковите проекти. Очакваните загуби до края на годината са оценени на сума от порядъка на 140 - 200 милиона евро.
"Затова сме предприели спешни мерки. Колегите в министерството работят и в почивните дни в тесен контакт с общините. Помагаме им, доколкото е възможно да се ускори процесът. Да се изготвят искания за възстановяване на средства, които пък ние имаме готовност автоматично да разплащаме, т.е. - да се възстанови темпото на разплащане и да намалим, доколкото е възможно, очакваните загуби", каза министър Василева.
Тя допълни, че има забавяне на изпълнение на проекти по ОП "Околна среда" и заради обжалване на процедурите, било то тръжни, за избор на изпълнител и др. Регионалното депо в Братово, чийто основен изпълнил е община Бургас, не е сред рисковите обекти. В добри темпове се движат още община София с изграждането на завода за отпадъци, общините Стара Загора и Гарбово, каза министър Василева.
В сектор "Отпадъци" има много рискови проекти, на някои дори не е започнало строителството, уточни министърът. Ивелина Василева посочи, че сред рисковите проекти попадат тези за изграждането на депата в Самоков, Разлог и община Бани, Русенско.
"Целта ни е, каквото е възможно да се направи до края на 2015 година, да се справят по бързо, защото в следващия програмен период няма да се финансират депа, а ще се финансират само съоръжения за предварително третиране на отпадъците, а ние имаме сериозни ангажименти", посочи министър Василева.
Източник: Радио "Фокус"