Министърът на земеделието и храните
Кирил Вътев покани на среща представителите на Инициативния комитет за провеждането на общонационалния земеделски протест.
Той се обърна с емоционален апел към протестиращите да седнат на масата, за да разговарят и да преодолеят ситуацията.
"
Познаваме се от много години. Заедно сме отстоявали интересите си на производители на българска храна през всичките тези години. Трудно приех поканата да поема отговорността на министър на земеделието и храните, защото ясно отчитам натрупаните от десетилетия проблеми в земеделието у нас, сложната политическа и икономическа криза, в която се намираме. Децата ми, които познавате и са в производството сред вас и сега, бяха категорично против. Въпреки това приех с надеждата, че познавайки добре проблемите на агрохранителната верига, заедно с вас ще можем да ги решаваме. Никога не съм се плашил от трудностите, винаги съм се борил за тяхното преодоляване, без да ги заобикалям", пише в поканата.
Вътев отчита тежката обстановка и всички предизвикателства, пред които са изправени както земеделците, така и управляващите.
"Да, никога не сме били в толкова сложна ситуация, като днешната – последствия от Ковид пандемия, война в Украйна, инфлация, пазарна несигурност, крехка вътрешно-политическа обстановка.След три месеца неспирни и безкористни усилия на кабинета от министри без политически опит, се постигна много. Реанимирани са много процеси, без умелото им хиперболизиране от политически опит.България е на стъпка от приемането в Шенгенското пространство и Еврозоната – там, където е привлекателно за много емигранти, включително и наши сънародници.Да, нашият водещ проблем е отпадането на забраната за внос на земеделска продукция от Украйна. Нашата продукция, произведена тук в България по всички европейски стандарти е застрашена от дъмпинг. Солидарността ни с Украйна е очевидна, продължава и няма да спре. Единственото, което искаме е да бъде защитен икономическият интерес на българските производители на храна толкова, колкото и здравето на българските потребители", се казва още в апела.
По думите му премиерът
Николай Денков и вицепремиерът
Мария Габриел полагат всички усилия, за да бъдат преодолени всякакви негативни последици за българското земеделие. Той е категоричен, че кабинетът работи за това да отстоява националния интерес.
"Кабинетът на акад. Николай Денков и г-жа Мария Габриел не спира и сега да отстоява националния ни интерес. Като част от този кабинет няма да допусна да бъдат ощетени българските земеделски производители и потребители. Още в нощта на 15 срещу 16 септември, след решението на ЕК да отпадне забраната за внос от Украйна, са проведени серия от разговори, които продължават и сега", пише в съобщението.
Министърът настоява от Украйна да задържи износа на свои стоки към България, докато не се постигне яснота относно това как ще бъдат проверявани стоките и на какъв принцип ще бъдат допускани в страната. Вътев настоява в предстоящите обсъждания да се включат и представителите на Браншовите организации в сектора.
"Настояваме Украйна да задържи износа към България до пълното уточняване на стоките, количествата и механизмите за лицензионни режими. Уточняването на детайли по гореизложеното не може да бъде извършено правилно без участието на Браншовите организации от аграрния сектор. За детайлното изработване на българската позиция в защита на икономическите интереси на българските земеделски производители, както винаги досега каня избрани от Вас представители по всяко време на среща в МЗХ", пише той.