По думите му един от елементите в проведената дискусия е, че идеята, че държавите членки на НАТО в европейското му измерение трябва да споделят много повече финансовата тежест по осигуряването на защитните способности на Алианса.
"Това е и едно от посланията към новата американска администрация", заяви той. По думите му това е дебат, който се води от години и би трябвало в крайна сметка да намери своето решение.
"Такова решение беше взето още на срещата на високо равнище в Уелс и всички държави членки се стремят към отделяне поне на 2% от БВП за отбрана", припомни той. "Аз мисля, че в българското общество и сред политическите партии съществува консенсус към увеличаване на разходите за отбрана и за изграждане на много по ефективна и съвместима с нашите съюзници армия", добави външният министър.
Той заяви, че България имаме срок, в който трябва да постигне тези 2% от БВП за отбрана и тази цел се преследва. Той припомни, че в новия бюджет е заложено увеличение на разходите за отбрана и заяви, че се надява, че тази тенденция ще продължи.
"Мисля, че е ясно защо това трябва да се случи. Освен предизвикателствата от Изток имаме и миграционна и бежанска криза, която също изисква много по-голямо внимание не само по разходите, а и по способностите за отбрана" , каза още Даниел Митов.