Според устава са нужни поне 8 гласа за избор на кандидат на високия пост. Митрополит Кирил обаче е имал само 7. По устав синодът взима решенията си с мнозинство повече от половината на всички членове. Митрополитите са общо 14, а на заседанието са били 12. Извън България са задграничните Йосиф (САЩ) и Симеон (Европа). Освен седемте гласа за Кирил, четири бюлетини са били пуснати за Йоаникий Сливенски и една - за Неофит Русенски.
Според член 63, ал. 2 от устава на църквата архиереите взимат решения с "мнозинство повече от половината на всички членове на Св. синод, като при равногласие надделява мнението, за което е дал глас председателят". Според юристи, познаващи устава на БПЦ, владиците вчера са направили две нарушения. Което е недопустимо при толкова важно решение като избор на наместник-председател. Първо - дядо Кирил е трябвало да получи поне 8 гласа (толкова са 50% плюс 1 от общо 14 владици). Защото уставът казва "всички членове", а не "всички присъстващи". И второ - тъй като вотът е бил таен, ако двама архиереи са получили равен брой бюлетини, е нямало начин да се разбере как е гласувал председателстващият Григорий Великотърновски, за да се разбере кой печели. Не успяхме да се свържем с дядо Григорий. Потърсен за коментар, Кирил каза: "Не мога да коментирам. На служба съм". Гавриил Ловчански обаче смята, че няма нарушение. Според него в устава се има предвид всички присъстващи на заседанието, което се уточнявало в други текстове. Няколко други владици пък се притесниха и препратиха въпроса към юристите на синода.
Протоколът за избора на Кирил не е бил подписан от трима владици - Калиник Врачански, Игнатий Плевенски и Николай Пловдивски. Владиката под тепетата потвърди, че не е подписал. "Не защото съм против някого. А защото не е спазен уставът", каза Николай.
Пред журналисти след края на заседанието той каза по повод избора на Кирил: "Това е тежък кръст. Бог да му е на помощ". А на въпрос дали не е обиден, че няма да е софийски митрополит, отговори: "Ни най-малко". Николай бе избран на поста от Св. синод в деня на кончината на дядо Максим и организира поклонението в храм "Св. Неделя". Вече не е на поста, тъй като по устав Патриархът е и столичен владика. И след като има избран наместник, той автоматично заема и второто кресло.
Дядо Кирил, който бе в Армения при смъртта на Патриарх Максим, се върна едва за погребението му в петък. И веднага се обяви против избора на Николай за столичен владика. Подкрепи го и дядо Гавриил. Двамата също така са категорични, че за избора на патриарх няма да се променя уставът, за да може и едва 43-годишният Николай да се бори за трона. Сега възрастовото ограничение е поне 50 г. За да се промени уставът обаче, не е задължително да се свиква събор, макар че такъв трябва да има т.г. - защото изтекоха 4 г. от предходния. Правилата могат да бъдат променени и със синодална наредба за неотложни случаи (чл. 58, ал.12).
Днес Варненският митрополит ще оглави литургията в патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски".
Междувременно държавният глава Росен Плевнелиев призова да спре разколът в църквата. Преди ден стана ясно, че отец Инокентий е депозирал документи за основаването на алтернативен синод. Дядо Кирил обаче заяви, че той се отказал от идеята си.
Източник: в. "Стандарт"
Още по темата (48): | |