Промяната е част от поправките в Кодекса на труда, които влизат в сила с обнародването им в днешния брой на "Държавен вестник".
С промените се въвежда и нов вид трудови договори - за краткотрайна сезонна селскостопанска работа. Те са с продължителност един ден и ще се заверяват от Главната инспекция по труда. Регламентират се и нови правила при прилагането на гъвкаво работно време.
Според тях работодателят ще продължи да определя време за задължително присъствие на работниците и служителите, но часовете извън него могат да се отработят във всеки друг ден от седмицата. Практическото приложение на еднодневните трудови договори ще е факт от 21 юли.
Регламентира се новото основание за прекратяване на трудовите правоотношения. С едномесечно предизвестие работодателят може да освободи работник или служител, придобил право на пенсия, за осигурителен стаж и възраст.
С другите промени в Трудовия кодекс се отменя задължението на работодателите да изготвят графици за отпуските. Остава обаче двегодишната давност, след края на която неизползваните дни ще се губят. Новите текстове позволяват прехвърляне на част от отпуска за следващата година, но работодателят се задължава до средата на годината да осигури използването му.
За целта той може и еднолично да изпрати в платен отпуск лице, което не се е възползвало от правото да го поиска.
Въвежда се специален знак, който Инспекцията по труда ще поставя при спиране на обект или машината до отстраняване на нарушенията.Така ще се гарантира, че дейността ни няма да бъде възобновена преди отстраняването. Според промените, микро и малките предприятия не могат да въвеждат удължено работно време при необходимост, както и намалено при производствени проблеми.
Не се изисква от тях да утвърждават и правилник за вътрешния ред в предприятието. Работодателите се задължават да водят трудови досиета на работниците и служителите.