Прихващането на суми при взаимни задължения между две компании е легитимна търговска практика, която не се забранява от нито един български закон. Тази теза защитиха от ЕРП-тата пред Комисията по енергетика в Народното събрание. От ЧЕЗ, "Енерго-Про" и EVN настояват, че НЕК им дължи средства, заради това, че те са купували електроенергия от ВЕИ централи - нещо, което по закон е задължение на НЕК.
"Отнемането на лицензите няма да помогне, но ще внесе допълнително напрежение в системата. Българските национални закони трябва да съответстват на европейските и считаме, че EVN не е нарушило нито един от европейските стандарти, дейността ни е легитимна търговска практика. В българските енергийни закони няма забрана за финансово прихващане, то е начин на плащане", заяви Калина Трифонова, вицепрезидент на ЕВН.
"Към края на 2013 г. дружеството ни работеше на оперативна загуба от 15 млн. лв., което създаде риск за финансовата му стабилност. Трябваше да защитим интереса си, за нас прихващането е възприето като логично действие и бе въпрос на оцеляване", коментира Стефан Абаджиев, управител от "Енерго-Про".
"Последните два месеца е комуникирано в кореспонденция с НЕК и ДКЕВР, писмата са над 50, но в началото на месец януари т.г. сме информирали ДКЕВР за застрашената финансова стабилност на дружеството", посочи Кремена Стоянова, член на УС на ЧЕЗ.
От своя страна министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев обяви, че като принципал на дружеството НЕК е длъжен да потърси парите, които му се дължат.
"Разбира се, че НЕК е сезирала прокуратурата - къде са отишли тези средства, имали ли са право ЕРП-та да ги прихванат? Решението е на ДКЕВР и от нейната компетентност, заяви още Стойнев. Ние не можем да кажем дали дружествата са прихванали неправилно тези суми, но парите трябва да постъпят в НЕК. Трябва всички заедно в диалог да решим тези проблеми, тези мощности някой трябва да ги компенсира", заяви Стойнев.
На следващото заседание на енергийната комисия ще бъде изслушано ръководството на ДКЕВР, като се очаква НЕК и ЕРП-тата да предоставят цялостната кореспонденция помежду си от 2012 г.
В сряда стана ясно и че "Енерго-Про" е задействал процедура срещу България в международния арбитражен съд към Световната банка във Вашингтон. Така "Енерго-Про" се превръща във второто ЕРП, решило да съди страната ни след EVN.
Още по темата (235): | |