ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Агро
На 60 км от Пловдив може да видите нещо, което го няма никъде в България
Автор: Екип на Plovdiv24.bg 07:30 / 14.12.2024Коментари (4)21621
© Милен Цветанов
Калофер се намира на 17 км. източно от Карлово, 36 км западно от Казанлък и на 63 км. северно от Пловдив, 25 км. източно от Хисар и 50 км. до тракийския храмовия комплекс в с. Старосел. Градът е разположен на 625 м. надморска височина и е с територията 134 хка.

В града е запазена голяма част от традиционните занаяти: тепавичарство, гайдарджийство, розопроизводство. Сръчните калоферки все още тъкат красиви китеници, халища и черги.

Празничният календар на Калофер, който включва Мъжкото хоро в ледените води на Тунджа на Йордановден. Ни студ, ни снят, ни лед могат да спрат мъжкото хоро в гр. Калофер, при което водата на р.Тунджа "ври и кипи", а земята потръпва от нозете на смелите българи. В родния град на Христо Ботев традицията е жива и до днес - в душите и сърцата на всички калоферци. 

Колоритните кукери на Сирни Заговезни, Гергьовден и окичените с букови клонки порти, Ботевите дни на 6 януари и 2 юни, Празникът на Калоферската дантела, Съборът на Св Кирик, Коледа с автентичните коледарски групи, водени от прочутия Калоферски гайдарски състав от 100 гайди, най-точно и най-пълно отразява съхранените традиции и типичния калоферски дух.

Едни от най-значимите забележителности в Калофер са:

Национален музей "Христо Ботев"

НМ "Христо Ботев" е държавен културен институт с национално значение. НМ "Христо Ботев", Калофер е изграден на мястото, където се е намирала последната къща на Ботевото семейство. Музейният комплекс е разположен в парк "Ботева градина", създаден през 1926 г. и включва следните обекти – мемориална къща-музей, експозиционна зала, паметника на Ботев от 1930 г. и паметника на Иванка Ботева - майката на поета. Цялият ансамбъл е обявен за групов паметник на културата – историческо място с национално значение.Основен елемент в комплекса е къщата, в която е живял най-дълго Ботев. Той не е роден в нея, но я нарича "роден дом, защото тук прекарва детството си.

Даскал Ботево училище

През 1839 г. е открито взаимно мъжко училище в двора на църквата "Св. Богородица". През 1848 г. е завършен строежът на новото мъжко четирикласно училище, а старото е превърнато в девическо. Училището е изградено по инициатива на Ботьо Петков – бащата на Христо Ботев, изцяло с дарения и доброволната помощ на калоферци. На 26 юли 1877 г., по време на Руско-турската Освободителна война Калофер е напълно опожарен. Училището, библиотеката и целият му архив са унищожени. След Освобождението сградата е възстановена. През 1980 г. външният вид на сградата е възстановен във вида от 1865 г. и училището е превърнато в музей. В нея е разположена постоянната експозиция "Просветното дело в Калофер през епохата на Възраждането", която проследява развитието на просветното дело в България и конкретно в Калофер. На втория етаж са показани възстановки на стаи от Взаимно и Класно училище, както и Учителската и Общинската стаи.

Паметникът на Калифер войвода, скулптор Христо Песев, 1975 г.

Храм "Успение на Св. Богородица"

Построен е през 1848 г. и се намира се в центъра на града. Северозападно от него, под сводеста постройка с колони, е лечебното аязмо. До него е поставена мраморна плоча, отбелязваща мястото на стария Светогорски метох и училище. В една от стаите на това училище се ражда Христо Ботев.

Храм "Св. Архангел Михаил"

Сградата е голяма по обем, доминира над града и се вижда от пътя, влизащ в него. Графично изображение на храма илюстрира разказа за Калофер на Феликс Каниц в “Histoire de la guerre d’Orient 1877-1878 и Каниц, “Donau - Bulgarien und der Balkan". В олтарното пространство са запазени стенописи, работени от Георги Данчов-Зографина през 1870-1871г. В сегашния си вид църквата е изградена от Уста Генчо от Трявна.

В Девическия манастир "Св. Въведение Богородично", създаден в началото на ХVІІІ се намира църква със същото име. В сегашния си вид е от 1862 г. След Освобождението е възстановен с руски средства и църквата е украсена с руски икони най-ценните, от които са копия на: Казанска , Тихвенска  и Смоленска Св. Богородица. В храма се намира аязмо, вкопано на 2,50 м. под подовото ниво. Според преданието водата му е лечебна.

Извън града, в чудно красива местност, е разположен и прочутият в миналото мъжки манастир "Св. Рождество Богородично". Той е основан в 1606 г. и става известен с храмовата си икона, която според легендата имала чудотворна сила.







Зареждане! Моля, изчакайте ...
Aнонимен
на 15.12.2024 г.
0
 
 
Ботев в Калофер ли е роден? Не е ли роден в с. Осен Криводолско?
0
 
 
Айде по-леко с наименованието "традиции", на някои прояви, които са по-нови от колата ми...
Aнонимен
на 14.12.2024 г.
0
 
 
Толкова сме невежи! Навсякъде гърмят: ТРАДИЦИЯ!!! Пълни глупости! Никъде в научната литература на България, никъде във фолклорната традиция на българите няма такова хоро!!! НЯМА!!! НИКОГА НЕ Е ИМАЛО! Това хоро се появи 90-те години и сега може да се окачестви като иновация и нищо друго! Когато говорим за традиция е хубаво да сме наясно, че традицията идва от ПРЕДИНДУСТИАЛНИЯ период на човешката история! Всичко е лъжа за пари и слава уважаеми нечетящи българи! Това го няма във Фейса и ТИК-ТОК!
Aнонимен
на 14.12.2024 г.
0
 
 
Да си бил на всички описани в статията места в Калофер е знак на национална принадлежност.На някой съм била на някой не но си планирам и си обещавам да ги посетя всичките.В такива градове атмосферата е особена и винаги си заслужава да си се слял и да си го изживял.
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Януари 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
ВК Марица, сезон 2024/2025
Първа лига, сезон 2024/2025
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Ботев в Лига Европа, сезон 2024/2025
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: