ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Агро
На първо четене: Промениха скорост за движение по магистралите
Автор: Самуил Иванов 15:19 / 11.04.2025Коментари (3)1947
© Plovdiv24.bg
Парламентът прие на първо четене пет законопроекта за изменение на Закона за движение по пътищата с цел намаляване на пътния травматизъм. 

Законодателните промени бяха инициирани заради множеството тежки катастрофи у нас, както и заради трагичния инцидент в Плевенско от преди дни, при който загина 12-годишно дете. 

Законопроекти, с предложения за изменения на Закона за движение по пътищата, бяха внесени от ГЕРБ-СДС, два законопроекта от ПП-ДБ, с вносители Явор Божанков и Божидар Божанов, "Възраждане" и два от Министерския съвет. 

Новите текстове предвиждат намаляване на максималната скорост за движение по автомагистралите от 140 на 130 км/час, "средната скорост" за движение да бъде засичана от толкамерите, създаване на зони за движение с максимална скорост от 30 км/час и множество другите промени. 

Предложенията на ГЕРБ-СДС

От първата политическа сила предлагат камерите на общините да бъдат използвани за проследяване на пътния трафик. Предвижда се общините да закупят средства за видеонаблюдение, които да засичат средната скорост на пътя. 

По думите му именно местната власт е запозната с т.нар. "черни точки", които са с висока концентрация на пътнотранспортните произшествия. 

От ГЕРБ-СДС предлагат част от средствата, които постъпват от наложените глоби на шофьорите, да влизат директно в бюджета на общините. 

Предложенията на Божидар Божанов и група народни представители

Божидар Божанов от ПП-ДБ предложи промени в режима на електронните фишове, както за уведомяване за тяхното издаване, така и за тези водачи, които се "крият" от получването им. Предвижда се нарушителите, които системно избягват да получат фишовете си, да бъдат спирани от движение по пътищата. 

От втората политическа сила предлагат издаването на електронните фишове да се става автоматично, без човешка намеса, освен ако не е разпознат номера на автомобилите. 

Предлага се публикуването на данни за системните нарушители на пътя с броя нарушения, които са направили, както и за това платили ли са ги те, или не. Освен това - предвижда се създаването на система с отворени данни за ПТП-та в страната, която да бъде публична за всички граждани. 

Предложения на Министерския съвет

От Министерството на вътрешните работи предлагат намаляването на скоростта за движение по автомагистралите на 130 км/час от 140 км/час. Освен това - младите хора да могат да се качват зад волана на 17-годишна възраст, но с придружител. Целта е да се трупа шофьорски опит, но под надзора на опитен водач. 

От Министерския съвет предлагат при превишаване на скоростта с над 40 км/ч в градска среда и с над 50 км/ч в извънградска нарушителите, освен глоба, да нямат право да шофират за определен период от време - при нарушения в града глоба от 600 лв и забрана за шофиране два месеца, при тези извън града - глоба от 700 лв и лишаване от шофьорски права за три месеца. 

В законопроекта е посочено още, че "средна скорост" е скоростта, с която пътно превозно средство изминава за определено време определен участък от пътя, установена с автоматизирано техническо средство или чрез система за секционен контрол на средната скорост.

Предложенията на "Възраждане"

От третата политическа сила предлагат НАП да могат по-бързо да реализират автомобилите, които задържат, когато бъдат хванати пияни или дрогирани шофьори по пътищата у нас. 

Предложения на Явор Божанков и група народни представители

Предложенията са фокусирани върху тестовете за алкохол и наркотици. Вносителите отчитат, че голяма част от тестовете реагират положително при прием на медикаменти, а това често води до отнемане на шофьорски права и превозното средство за дълъг период от време. 

Предложенията предвиждат на водачите, които доброволно се подлагат на тестове за алкохол и наркотици, да се налага административна принудителна мярка с отнемане на книжката до 72 часа. Наказанието, предвидено по закон, да влиза в пълна сила, когато е доказана вината, а не веднага, без да се спазва презумпцията за невинност. 

Дебатите

Явор Божанков заяви, че инициираните от него и група народни представители законодателни промени, касаещи тестовете за алкохол и наркотици и отнемането на превозните средства, са мотивирани от фалшивите резултати, които отчитат те. 

"Нашето законодателно предложение не касае строгите мерки, които в момента се налагат. България има изключително строг режим както по отношение на отнемането на свидетелства, така и по отношение на конфискацията, също така и наказанията, които се налагат, се запазват. Опитът, който показахме, е аналогичен на този, който МВР прилагат за себе си, когато се сблъскват със същия проблем. Започвайки да тестват своите служители, особено по-възрастните, които употребяват едни или други обезболяващи медикаменти, дават положителен резултат. МВР предприемат следните мерки - докато тече дисциплинарно производство, полицаят продължава да изпълнява задълженията си. Когато неговата вина се докаже в резултат на кръвна проба, тогава или се доказва, или се прекратява дисциплинарното производство. Същото нещо предлагаме за гражданите", заяви Божанков. 

Георги Кръстев от ГЕРБ-СДС заяви законодателният орган трябва да вземе спешни мерки за намаляване на пътни травматизъм. 

"Законопроектът на ГЕРБ-СДС касае именно конторлната дейност и възпираща функция на държавата. Става дума за използване на автоматизираните технически средства и системи на разположение на общините при санкционираните на нарушителите по пътищата и въз основа на тези материали да могат да бъфат плащани съответните глоби. Когато някой наруши правилата на движение, да знае, че няма да бъде ненаказан. В момента има голям брой случаи, в които хората знаят, че няма да понесат глобата, могат да карат както си искат, а записи от камери не се използват като годно доказателствено средство", каза той. 

Калин Стоянов от "ДПС-Ново начало" заяви, че със завишаването на глобите за неправилно шофиране и повишаване на контрола при тяхната събираемост могат да бъдат намалени случаите на нрушения по пътищата. Той каза, че в предложените промени от Министерския съвет се предлага именно въвеждането по-ефективен механизъм. 

"За едно и също нарушение в България и в съседни на нас страни разликите са огромни по отношение на наказанията. За едно нарушение в България глобата е около 50 лева. В съседната Гърция за същото нарушение глобата е около 150 евро и отнемане на свидетелството за управление на моторното превозно средство. Вдигането на санкцията, която трябва да бъде съпътствана задължително със събиране на 100% на глобата, е една от формите, чрез които ние ще решим проблемите с пътната безопасност", заяви той.

Ивайло Чорбов от "Възраждане" изрази резерви по отношение на законопроектите на Божидар Божанов и Явор Божанков. Според него предложението автомобилите да не се отнемат веднага на водачите, които доброволно се подложат на кръвен тест за алкохол и наркотици, ще узакони правото на дрогираните водачи да управляват МПС-та. 

Ремзи Осман от ДПС-ДПС заяви, че в миналото от партията са изразявали резерви по отношение увеличаването на максималната скорост от 130 на 140 км/час. Той изрази удовлетворение, че сега от ГЕРБ-СДС предлагат скоростта да бъде намалена. Народният представител изрази резерви по предложението 17-годишни да могат да шофират с придружител. 

"Трябва да помислим дали придружителят може да предотврати пътнотранспортно произшествие. Още по-опасно става, когато придружителят започне да посяга да предотврати такова. В паниката 17-годишния ще направи много по-тежко пътнотранспортно произшествие", каза той. 

Кирил Веселински от МЕЧ заяви, че законодателните промени целят единствено "изпирането на съвестта на законодателната власт, на изпълнителната власт и на редица държвни институции и агенции, които отново избягаха от своята отговорност. Ние ще решим да променяме нещата и да спираме войната по пътищата с козметични проблеми. Това няма как да стане".


Още по темата: общо новини по темата: 770
15.04.2025 »
14.04.2025 »
13.04.2025 »
12.04.2025 »
11.04.2025 »
11.04.2025 »
предишна страница [ 1/129 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...
0
 
 
Прекалено много са за диванетата с *чисто нова* кола на Х-години!Максимум 110 км/час,огледайте се как е в други страни и какви са там магистралите!
Aнонимен
на 11.04.2025 г.
0
 
 
В България има ли магистрали!? Който казва, че има явно не е виждал магистрала в живота си.
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Април 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Пловдив - с най-мръсен въздух в ЕС
Рокади в ДПС
Кабинетът "Желязков"
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: