Всяка година над 230 хиляди българи влизат в болница заради болести на белите дробове, над 14 хиляди заболяват от злокачествени заболявания на дихателните органи, а 3600 умират, съобщиха специалисти на среща, посветена на Световния ден за борба с хроничната обструктивна белодробна болест.
Тя е най-тежкото и най-разпространено заболяване, което ограничава и постепенно блокира дишането. Жертвите й лавинообразно се увеличават от година на година. Така е в цял свят, където болестта покосява над 200 -300 000 болни годишно. Така е и у нас.
Над половин милион българи с диагнозата ХОББ, която годишно убива повече хора, отколкото ракът на гърдата и на белия дроб, взети заедно. Само за последните четири години болните са се увеличили с 4 хиляди души.
Кашлица, пристъпи на задух, които с годините стават взе по-чести, мъчат болните до пълното изтощение. Веднъж появила се, болестта се развива. Тя може да се лекува, но не и да се излекува напълно, каза доц. Костов.
Две са причините за нея - пушене и въздух, замърсен от биогоривата. Добрата новина е, че ако пушачът откаже цигарите на 40 години, ще добави 9 години живот, а дори да ги откаже на 50, ще си подари още 6 години, обясни доц. Костов.
40 процента от българите пушат, което ни нарежда на трето място в света, наред със страни като Албания и Гърция.
Отложената забрана за пушене на обществени места ще донесе печални последици за нашите деца, защото дори да не пушат, те растат сред цигарен дим, предупредиха лекарите.
Източник: в. "Монитор"