На вниманието на всички, които се качват на тротинетки!
С наближаването на пролетта и затоплянето на времето индивидуалните електрически превозни средства по известни, като електрически тротинетки, както и велосипедите стават все по-предпочитани от гражданите за придвижване особено в градска среда.
Те са бързи, удобни, компактни, не замърсяват природата, нямат проблеми с паркирането в рамките на големите градове. Въпреки всички позитиви управлението на електрическите тротинетки крие много рискове. Тези превозни средства са силно уязвими при наличие на дупки и неравности по пътното платно. Не са редки случаите, при които при най-малката неравност /дупка, камък, неравност по настилката/ довежда до загуба на контрол и последващ инцидент.
За да участва в движението по пътищата, отворени за обществено ползване, всяко индивидуално електрическо средство за придвижване трябва да има изправни:
1. спирачки;
2. механичен или електронен звънец и да няма друг звуков сигнал;
3. устройство за излъчване на бяла или жълта добре различима светлина отпред и устройство за излъчване на червена светлина отзад.
Минималната възраст на водача за управление на електрически тротинетки е:
- над 14 години – само по велосипедни алеи
- над 16 години – по велосипедна инфраструктура /велоалеи/ и по пътища и улици с максимално разрешена скорост до 50 km/h;
На децата, които управляват тротинетки на възраст до 18-години е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ИЗПОПЛЗВАНЕТО НА ПРЕДПАЗНА КАСКА. Ние съветваме всички водачи на тротинетки и велосипеди да използват предпазни каски, защото това може да се окаже животоспасяващо при пътен инцидент. Освен това горещо препоръчваме използването освен на стандартното осветление на електрическата тротинетка и на светлоотразителна жилетка. Така ще бъдете видими отдалече за останалите участници в пътното движение, особено в тъмната част на денонощието. ВЪПРЕКИ ТОВА НЕКА ВОДАЧИТЕ /особено тийнейджърите/ НА ЕЛЕКТРИЧЕСКИ ТРОТИНЕТКИ ДА СЕ ВЪЗДЪРЖАТ ДА ГИ УПРАВЛЯВАТ ПРЕЗ НОЩТА !!!
Хората ползващи тротинетки трябва да са наясно, че е необходимо да спазват правилата за движение по пътищата, да спрат на червен светофар, на знак "STOP". Важно е да отбележим, че на пешеходните пътеки трябва да пресичат както останалите пешеходци, като бутат тротинетката или велосипеда си. Абсолютно забранено е придвижването на повече от един човек на тротинетка, говореното по мобилен телефон по време на движение. Рисково и забранено е и движението в непосредствена близост до друго пътно превозно средство или да се държи за него.
Особено внимание обръщаме на родителите, които предоставят безконтролно на децата си за управление електрически тротинетки. Това крие голям риск от пътен инцидент, при който детето може да пострада много сериозно или с неразумното си поведение на пътя да предизвика катастрофа с други участници в пътното движение, съобщиха от пресцентъра на ОД МВР Пазарджик.