"В момента отчитаме ръст в кражбите на преносими компютри, защото има страхотно търсене на черния пазар и всеки е готов да си купи лаптоп на 30-40% от пазарната му цена. Ако извършителят е на зор, го продавал дори за 200 лева.
"Дори в малките градове в страната като Ловеч например, където няма почти никаква престъпност освен кражби по селата, само за една седмица изчезнаха 4 лаптопа", коментираха разследващи пред "Монитор".
За да разберат дали в апартамента има Wi-Fi, крадците си сваляли от интернет напълно безплатно две програми, в зависимост от това дали ще търсят мрежа от мобилния си телефон или чрез преносим компютър. За операционната система Уиндоус софтуерът бил един, докато смартфоните с Андроид работели с т.нар. Wi-Fi анализатор. Тези две платформи позволявали да се изчисли с голяма точност от кой точно апартамент идва сигналът.
"Крадецът не само разбира всички видове безжични мрежи на един етаж, но вижда коя е по-силна и от коя посока идва", обясниха компютърни специалисти пред "Монитор". Софтуерът показвал също и марката на рутера, както и защитите, които има. Освен това програмите можели да се ползват с още една цел. Когато потребител с повече компютърни умения реши да краде интернет от съседите си включвал платформата, за да се ориентира на кого връзката е най-бърза и има най-малко защити и само след десетина минути специалистът вече имал паролите на комшиите си.
Екип откри единадесетокласничка, чийто лаптоп бил откраднат с помощта на подобен софтуер. Момичето обясни, че не иска да разкриваме самоличността й, но се съгласи да разкаже историята си.
"Живея на квартира близо до училище. Две момичета сме и явно са разбрали кога ни няма. Направи ми впечатление, че не бяха взели абсолютно нищо освен компютъра. Освен него вътре имах пари и бижута, които не бяха евтини, но не бяха пипнати. От полицията ни казаха, че са ни набелязали компютъра по безжичния интернет", разказа 17-годишната ученичка. След кражбата тя се шегувала със съквартирантката си, че вероятно извършителите ще им върнат лаптопа защото бил изключително бавен и често "забивал".
Софтуерът обаче ориентирал крадците не само за лаптопи, а за всички устройства, закачени към рутера. Така например можели да засекат дали към рутера има включен и телевизор или пък мобилен телефон, което допълнително им помагало в проучването. Тогава крадците идвали с голям сак, за да могат да изнесат и плазмата, и лаптопа. Често апашите в столицата се придвижвали с коли комбита, за да могат да наредят плазмите една върху друга и да ги покрият отгоре.
Източник: в. "Монитор"