Национална система за производство на сертифициран овощен посадъчен материал
Национална система за производство на сертифициран овощен посадъчен материал е изградена в страната от работна група към МЗГ с подкрепата на проекта ФАМАД към Германското дружество за техническо сътрудничество, съобщи Цветко Георгиев, директор на Дирекция “Растениевъдство и контрол на качеството на пресните плодове и зеленчуци” в МЗГ.
Системата има за цел да насърчи овощарите в България да произвеждат само здрав материал, свободен от вируси и от основни бактериални и гъбни болести, а тези, които ще засаждат нови овощни градини да търсят само сертифициран материал, гарантиращ им автентичност на желания сорт, високо качество и здравно състояние на закупените дръвчета.
Ябълка, круша, дюля, слива, кайсия, праскова, череша, вишна, орех бадем, лешник, малина, къпина и касис са сред овощните видове включени в изградените вече маточни градини от базов посадъчен материал.
С помощта на българо-германския проект ФАМАД у нас са внесени безвирусни подложки, калеми и готови дръвчета за създаване на маточници за подложки и маточни градини за калеми от базов материал в Пловдив, Кюстендил, Троян, Сливен и Севлиево. От посочените маточни градини се добиват калеми за присаждане като още през 2003 г. техният капацитет беше над 350 000 пъпки. През юли-август тази година се очаква да се получат от всички овощни видове около 800-900 000 пъпки годни за окулиране в разсадниците на страната.
Адресите за контакти с маточните градини за калеми от базов материал са следните: Институт по овощарство-град Пловдив, Институт по земеделие-град Кюстендил, ”Овощен разсадник” ЕООД-град Севлиево, Институт по планинско животновъдство и земеделие-град Троян и Опитно поле по прасковата-град Сливен.