Първенец по брой незаети места - 1305, е Бургаският свободен университет. Това на практика значи, че университетът не е могъл да запълни дори и половината от план-приема си, който за изтеклата учебна година е 2000 души.
Тази тенденция важи за голяма част от частните университети. Данните от Министерството на образованието показват, че Европейският политехнически университет в Перник е успял да приеме само 84-ма студенти, а незаетите места са 336, което е над 70% от обявения план-прием.
Слаб интерес на бъдещите висшисти предизвиква и Международният колеж в Добрич със 713 празни места от обявени 900.
Сред частните вузове на най-голям интерес се радват Американският със 141 незаети места от 420 обявени и Нов български университет с 420 незаети от общо 3451.
В най-старото висше учебно заведение у нас - Софийския университет, има 900 свободни места а е бил планиран прием на 7100 младежи.
Въпреки кризата за студенти, която е обхванала висшите училища през последните години, има университети, които са успели да запълнят целия си план-прием. Това са Университетът за национално и световно стопанство, Техническият университет и Университетът по библиотекознание и информационни технологии.
Целият прием е запълнен и в НСА, както и Университетът по хранителни технологии в Пловдив, показва справката на образователното министерство. От частните университети пък всички места са успели да запълнят Международното висше бизнес училище, Колежът по мениджмънт, търговия и маркетинг в София и др.
На сравнително силен интерес от страна на бъдещите студенти са се радвали и Военната академия със само 4 незаети места, Аграрният университет в Пловдив с 5 свободни бройки, Висшето военноморско училище "Никола Йонков Вапцаров" с 6 и др.
Източник: в. "Монитор"