6 на сто от минералната вода се бутилира. Едва 2% от извиращата вода пък се ползва за отопление.
Най-много находища държавна собственост има в Пловдивска област - 39. Около 1/3 от водата, която извира от тях, обаче се използва. В областите Плевен и Благоевград пък почти 90 на сто от ценната течност изтича. Във Варненска област има най-малко минерални извори - едва 16. Те обаче се експлоатират най-добре, като почти половината от ресурса се използва целенасочено.
След промени в Закона за водите в края на 2010 г. изворите, държавна собственост, могат да се предоставят за стопанисване на общини. Целта на промените беше новите собственици да се грижат по-добре за ресурса и да се увеличи количеството използваеми минерални води. Законът позволи на държавата да прехвърли на общините близо 83 извора.
За целта обаче изворите трябва да служат за водоснабдяване на повече от една община и да се оползотворява половината от капацитета им. "През тази година няма постъпили нови искания за концесия за извори, държавна собственост. До края на годината два извора ще бъдат отдадени в Белово и Шипково, но процедурата е започнала през 2011 г.", заяви експертът от дирекция "Управление на водите" в МОСВ Иванка Апостолова.
14 от общо 102 държавни минерални извори са дадени на концесия за срок от 25 г., като приходите от тях са 2 239 211 лв.
В екоминистерството обаче нямат данни за подадените заявления за концесии на държавни извори, предоставени на общините, които към момента са 49.
Водопреносната система в страната е в окаяно състояние. Загубите по трасетата са средно между 50 и 60%, на места стигат и до 70%, заяви шефът на асоциацията по водите Иван Иванов. Той уточни, че над 12% загуба на вода се смята вече за много, което означава, че течът е пет пъти над допустимото. Не всичко това изтича под земята, а в тази цифра влизат и кражбите и недобре измерената вода от водомерите, уточни експертът пред БНР. Според него, тъй като във ВиК мрежата дългосрочно не е инвестирано, сега трябвало да се наваксва с много бързи темпове. Вариант за изход от ситуацията е усвояването на европари.
България има нужда от водна полиция, коментира пък кметът на Кюстендил Петър Паунов. Ситуацията с водата в града е изключително тежка, качеството на услугата е лошо, а цената е една от най-високите. От 71 села в общината вече 30-40 са на режим почти цяло лято, обясни Паунов.
Източник: в. "Монитор"