През миналата година постъпилите жалби са близо 5000, което е с 10% по-малко спрямо 2012 г. Николов поясни, че това се дължи на загуба на доверието във възможностите за решаване на проблемите им. И допълни, че много хора смятат, че ще си загубят времето и нервите и за това не се жалват.
"В последните години зачестяват оплакванията и от банките", посочи още той.
От асоциацията настояват за надзорна институция, която да следи за работата на банките. В момента те се изпълняват от Комисията за защита на потребителите. В момента компетенциите й се разпростират на 15 закона. Освен това в последните години й се намалява бюджетът.
"До края на лятото ще разработим модел за разглеждане на жалби", каза още Николов. Предвижда се той да бъде разделен в две основни групи. Те са достъпност на процедурите за решаване на жалби и качеството им. Под достъпност се визира например колко лесно се намира тази информация и как потребител може да се оплаче пред съответния оператор. Втората група ще включва критерии като дали има звено за жалби, ясно ли са оповестени координатите му, как се подава, води ли се регистър, какво е времето за отговор, има ли следваща инстанция и др. Готовият продукт ще бъде предоставен на компаниите за обществени услуги като мобилни оператори, банките", добави той
По думите му няма начин компаниите да се задължат да го използват. Но според Николов много фирми ще го приложат, защото това прави добро впечатление на потребителите и те само могат да спечелят. Преди да се изготви предложението, предстои асоциацията да направи мониторинг на още няколко сектора, сред които са телекомите, електроснабдяването и ВиК услугите.
Източник: в. "Монитор"