Най-новият бизнес: След 8 часа редене на опашка - печелиш поне 300 лева

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
10:12 / 06.02.2022
50035
По 4000 лева печелят търговци нумизмати от някои от последните възпоменателни монети, емитирани от БНБ. Любителите пък могат да си докарат по 300 лева след 8-12 часа редене на опашки. Това каза нумизматът Калоян Борисов, цитиран от "Телеграф“.

По думите му от края на миналата година интересът към възпоменателните монети скочи изключително много.

От БНБ също отчитат повишаване на интереса. Ниските или отрицателните лихви по депозити, държавни ценни книжа и търговски облигации стимулират хората да търсят алтернативи за своите спестявания, както и възможности за реализиране на доход, коментираха от Централната банка.

От БНБ отчитат, че все повече млади хора се интересуват от юбилейните монети. "Не бива да се забравя и че възпоменателните монети са предмет на колекциониране от страна на нумизматите в страната и съответно интересът към конкретна монета зависи не само от отбелязваната личност или събитие, но и от субективните преценки, интересите и личните предпочитания на всеки купувач или колекционер.

Същевременно глобалните изследвания показват, че колекционерският пазар на възпоменателни монети се свива, което прави трудно да се оцени в каква степен повишеното търсене е временно и водено от инвестиционни/спекулативни мотиви и в каква степен от нумизматични/колекционерски мотиви“, отбелязват от БНБ.

Освен колекционери на опашките могат да се видят студенти и хора без постоянна работа, които искат да си докарат по една прилична надница, коментира Борисов. Има и организирани групи от малоимотни лица, наети от нумизмати търговци, които след това препродават монетите със 100% печалба на вторичния пазар. Колкото пари вложат, толкова изкарват впоследствие, обясни Борисов.

Търговците първо се свързват с лице, което може да осигури група от 10-20 човека, които да се наредят на опашката. Всеки от групата купува по две монети. За всеки осигурен човек спекулантите плащат по 150 лева на организатора. Той от своя страна дава част на човека на опашката, останалото прибира за себе си. Цената на самите монети се плаща отделно.

Ако цената в БНБ е 30 лева на брой, каквато беше на възпоменателната пара с образа на Стоянка Мутафова, всички разходи по придобиване на една монета излизат на търговеца по 105 лева. Но той може още на следващия ден да я продаде за 180-200. Приблизително толкова върви на вторичния пазар и медната монета с Панайот Пипков. Тя можеше да се закупи срещу 36 лева в БНБ и банките, които я разпространяваха.

Организирането на такива групи не е незаконно, обясни още Калоян Борисов. По думите му по-голям проблем са любителите, които всъщност правят големите опашки, като искат да изкарат набързо някой лев. Някои от тях дори се опитват да си спестят данъци, продавайки на вторичния пазар.

Така един потребител, пуснал още в деня на емитирането ѝ монетата със Стоянка Мутафова в една от онлайн платформите за обяви. Продавачът изрично заяви, че предава парата само лично, а ако се ползва куриер, пратката трябва да бъде записана с нулева стойност, а парите да се преведат по банков път. "В противен случай трябва да платя 15% данък“, заяви той.

Въпреки недоволството на някои колекционери от опашките, чието хоби от години е да събират юбилейни монети, според Калоян Борисов политиката на БНБ е правилна. Ако нямаше такива струпвания от хора, голяма част от тиража щеше да попадне в ръцете на ограничен кръг лица. С увеличаването на тиражите също трябва да се внимава, защото ако емитираният брой монети е прекалено голям, тогава интересът към тях ще намалее и ще има много непродадени бройки. Тогава пък ще обвиняват БНБ, че е "заключила“ парите на данъкоплатците, коментира Борисов.

Българската народна банка е възприела модел за продажба на възпоменателни монети, при който се цели монетите да достигнат до максимално широк кръг от хора, като се ограничава възможността тиражът да бъде изкупен от минимален брой лица, отбелязват и от Централната банка.

Заради нарастващият интерес тиражите на възпоменателните монети ще се вдигнат. С изключение на първата монета, която БНБ пусна в обращение за 2022 г. (по случай "150 години от рождението на Гоце Делчев“), останалите се предвижда да бъдат с увеличени тиражи. Така например от медната пара с образа на Стоянка Мутафова бяха емитирани 4000 бройки. За сравнение, тиражът на предишната медна монета с Панайот Пипков бе 3000.

Възпоменателните монети се продават в две локации на Българската народна банка в София, както и в офиси и клонове на четири банки в цялата страна. На банките разпространители се предоставят до 70% от тиража на всяка възпоменателна монета. А в БНБ се продава около 1/3 от тиража.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Десетки работници напускат - цели области могат да останат без то...
Луций Цезар или Гай Цезар? Разкрита е самоличността на статуята, ...
Райчев: Борисов никога не е бил с такива връзки в света, каквито ...
Meteo Balkans пусна пълна прогноза за декември, без сняг на Колед...
Кузман Илиев: Много важни се помислиха тези в парламента
На 76 години си отиде съдия Благовест Пунев


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).