ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Криминални
Институции
Други
Бизнес
Агро
Наредбата за храните в домашни условия. Докъде сме?
Автор: Екип Plovdiv24.bg 15:44 / 17.10.2022Коментари (0)1005
©


Специфичните изисквания за производство на малки количества храни в домашни условия предстои да се регламентират в наредба. Документът е внесен за разглеждане от експертите в Министерство на земеделието. 

Гласувайте: Доволни ли сте от Индикативния график за директните плащания до края на 2022 г.?

“Тя ще се използва като основа за подготовка на административен акт, с който се надяваме да дадем малко повече видимост на този вид храни. Един административен акт обаче следва и трябва да бъде обект на широка обществена дискусия, защото има различни гледни точки и заинтересовани страни. Това, което за нас като администрация е най-важно е този административен акт да осигурява безопасност на потребителите и безопасност на производствените процеси. Разбира се и законността. Това са трите основни оси, през които ще се подготвя този нормативен акт”. Това заяви заместник-министърът на земеделието Георги Събев по време на онлайн уебинар на Агри.БГ, част от кампанията ОСП работи за нас: “Много повече от политика”. Събитието беше на тема:  “Фермерски и занаятчийски храни – какво (не) знаем“. 

Освен Георги Събев, в дискусията взеха участие и експерти по темата в страната, производители и представители на бранша.

“За нас тази наредба е изключително важна във връзка със съхранението на традиционните продукти, тъй като в общия случай, когато се говори за такъв тип продукция, опираме до домашното производство. Не само заради мащабите на предлаганите такива храни, количествата, но и заради самата технология. Не можем да говорим за традиционен продукт, който е произведен в промишлени количества”, разясни инж. Гергана Кабаиванова, управител на Фондация LocalFood.bg и основател на проекта Пендара. Именно тя е начело на проектодокумента.

По време на уебинара се коментира и незаконната продажба на хранителни стоки. Според заместник-министърът на земеделието Георги Събев този вид сива икономика оказва натиск върху легалните производители.

“Призовавам всички потребители, ползватели когато са запознати и станат свидетели на такива практики да ги докладват веднага, защото наистина, ако не допринасяме за намаляването на този вид сива икономика, която указва натиск върху легалните производители - тези, които плащат стотици или хиляди лева данъци, то поне не допринасяне за подобряване на ситуацията в страната”, каза той.

Георги Събев, както и другите участници в уебинара изразиха надежда, че диалогът и търсенето на оперативни решения, ще даде възможност на производителите в селските региони, да легализират продукцията си, гарантирайки безопасността на крайните продукти, но и изсветляване на дейността, която практикуват.

“Аз съм една представителна извадка на доста голяма група от фермери, които се занимават със занаятчийски продукти и които самите продукти, които правят са доста специфични. Ще ви дам пример с едно от сирената, които произвеждам, то не е по БДС. По закон, дори и да се регистрирам по Наредба 26, аз нямам право дори да го продам. Фермата ми е с над 100 животни, което означава, че по Наредба 26 аз имам право да продавам 40% от суровината и то по-скоро сурово мляко. Както знаете при овчето, козето и биволското мляко суровината не е толкова годна за пиене, така както при кравето мляко. Дистрибуцията за такива нужди като млекомати и т.н не е приложима, тъй като не стават за пиене, а са по-скоро за обработка - за кисело мляко, сирене, кашкавал и катък. Точно и затова тази Наредба 26 за мен и за повечето фермери и занаятчии е неприложима и е неефективна. Но трябва да се върви в някаква посока. В сивия сектор съм, искам по някакъв начин да изплувам. И не съм само аз, това са доста хора”, сподели Ерик Борисов - овцевъд от Плевенско.

Според участниците в уебинара трябва да се търсят инструменти и начини, които да помогнат по законен начин и да дават възможности на останалите жители на селските райони за съхранение на техния поминък. 

Проектонаредбата за специфичните изисквания за производство на малки количества храни в домашни условия все още е в процес на обсъждане.

“На ранен етап сме, всеки реален производител, който е заинтересована страна и има отношение по въпроса, моля да изпрати въпрос писмено на официалния е-мейл на министерството, за да бъде взета предвид неговата гледна точка от експерт, работещ по наредбата”, призова Георги Събев.

 

Информационната кампания "ОСП работи за нас: Много повече от политика!" се осъществява от Агригейт Медия и е съфинансирана от ЕС.

Следете темата и на cap4us.agri.bg 








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Ноември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
Зима 2024/2025 г.
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
51-ото Народно събрание
В столичния кв. "Младост 1" откриха труп на жена, има следи от насилие
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: