И докато български младежи все по-често избират са продължат образованието си в Англия, в северната ни съседка интересът към британските ВУЗ-ове намалява. За новата учебна година румънските кандидати са с 4,4% по-малко спрямо 2011/2012г. Основната причина за отлива според експертите е, че румънските младежи са се насочили към университети в Дания и Швеция, където образованието е безплатно.
"Нито един университет не е променил политиката си на прием към нашите кандидат-студенти след полемиката за емигрантския въпрос", заяви образователният експерт Светлан Данев. Някои британски университети дори ще раздават стипендии на български и румънски студенти в знак на извинение заради разразилата се антиемигрантска кампания.
"Университетът Салфорд обяви специална стипендия от 1500 лири за българи и румънци. С парите те ще могат да покрият разходите си за настаняване и храна", обясни още Данев. Учебното заведение е водещо в областта на научните изследвания, инженерните науки и цифровите технологии. Стипендия от 2000 лири ще има и за всички бакалаври с отличен успех. За магистрите отличници по бизнесадминистрация сумата е двойна - 4000 лири. Единственият проблем, който могат да срещнат български кандидат-висшисти, избрали учебно заведение в Англия, е, че трябва да си направят частна здравна застраховка
"Причината е, че все още не се е провел конкурс за фирма изпълнител, която да издава тези здравни карти", обясни Данев. Образованието в Уелс и Шотландия е безплатно за граждани на ЕС, което може да доведе до ограничаване на достъпа на българи и румънци, закъснели с подаването на документите, предупреждават експерти. Все повече български кандидат-висшисти избират да следват в Дания и Швеция, където образованието е безплатно. През последните 2 г. се увеличават българите, които искат да учат магистратура зад граница.
"Най-търсените специалности за образование в чужбина са бизнесадминистрация, компютърни науки, право и международни отношения", обобщи координаторът на изложението "Световно образование" Ирина Кънева.