Той коментира и безработицата, като заяви , че най-малко безработни са хората с високо образование, но те пък не работят по специалността си.
"Много разчитам на дуалната система. Другият проблем е, че започват трудовия си стаж след 25 години", посочи той.
Според него, едно семейство от бежанци не може да се издържа с една минимална заплата.
Въвеждаме механизми за внос на компютърни специалисти, които да работят в страната, каза още той. Те ще работят за възнаграждение, три пъти по-голямо от средното за страната", добави Калфин.
"За да се преборим с корупцията, органите трябва да заработят, а не да създадем поредният такъв, който е едноличен. Ние реагирахме още в началото на този законопроект. Меглена Кунева беше наясно, че няма да го подкрепим. Ние имаме принципни възражения. Всяка институция има някакъв начин, по който да бъде контролирана", обясни Калфин.
По думите му, трябва да има ясни определения, които да изясняват какво е корупция.
"Трябва да се направи работна група от хора, които виждат проблема и искат да се борят с корупцията. Липсва всяка една институция да има достатъчно контрол и обществен натиск", допълни Калфин.
Той уточни, че АБВ има много последователна позиция, но е имало молба от вносителите да помогнат с трима души, които да подкрепят законопроекта. Вицепремиерът подчерта, че от АБВ са против това да има политическа квота, която да блокира прокурорските решения.
"Имам съмнения, че Конституционния съд ще отговори на идея, а не на текстове. Искаме да направим работеща съдебна система. ГЕРБ се опитва да сглоби различията по някакъв начин", допълни Калфин.
Има корупция, защото липсват достатъчно контрол и обществен натиск върху всяка една институция, каза още Калфин. По думите му например прокуратурата трябва да се отчита много по-често пред Народното събрание.
"Нека да ги сложим на масата и да кажем - това са проблемите. Направи работна група, направи публична дискусия, включи в нея Сметната палата, БОРКОР, прокуратурата", призова Калфин.