Те ще започнат в 10 часа в делова обстановка и ще бъдат стенографирани. Левицата е първата поканена партия. Янаки Стоилов, Атанас Мерджанов и
Захари Георгиев ще се съберат сутринта за последни доуточнения на стратегията. Те са категорични, че ще се придържат към 12-те червени линии от предизборната си програма Народното събрание да гласува декларация за национално съгласие с 5-10 приоритета, около които да се обединят партиите.
За това ще настоява на днешните преговори с ГЕРБ екипът на левицата. Подобен документ бе приет на 13 май 1997 г. след злополучното управление на Жан Виденов. Тогава политиците застанаха зад седем общи цели като влизането на България в ЕС и НАТО, въвеждането на валутен съвет, борба с престъпността и корупцията.
Социалистите ще поискат да разберат от ГЕРБ как точно ще работи парламентът при наличието на осем партии в него.
"БСП е готова да помогне на ГЕРБ, за да има стабилност в държавата. Нито ще бламираме Народното събрание, нито ще използваме каквито и да било процедурни хватки, за да пречим", разясни за "Преса" Захари Георгиев.
От столетницата ще обявят, че са против използването на публични средства за оздравяването на КТБ. Социалистите специално ще попитат какъв е планът на ГЕРБ за справяне с кризата в закъсалата банка.
Между ГЕРБ и БСП има сериозно разминаване по някои важни теми - от ГЕРБ смятат, че плоският данък трябва да остане, докато червените са за преминаване към прогресивна ставка за физическите лица и към семейно подоходно облагане.
Социалистите не подкрепят демонополизиране на Здравната каса, на което пък държат от партията на Бойко Борисов.
Важен въпрос за левицата е да не се отнемат постигнати вече придобивки в социалната сфера - за майките с деца и възрастните хора. Цената на тока не трябва да се вдига повече през следващите месеци. БСП ще подкрепи само актуализация на бюджета, която е достатъчно мотивирана.
Исканията на левицата:
1. Преминаване към прогресивен данък и семейно подоходно облагане.
2. Средства от хазната за издръжка на образованието в държавните и общинските училища.
3. По-силно ангажиране на държавата в здравеопазването.
4. Пенсионна реформа, която обвързва решенията за пенсионната възраст с продължителността на живота.
5. Реиндустриализация на страната.
6. Продължаване на проекта "Южен поток".
7. Развитие на ядрената енергетика чрез АЕЦ "Белене", удължаване срока на експлоатация на пети и шести блок на АЕЦ "Козлодуй", нови мощности в централата.
8. Трудът не може да бъде поставян в неравностойно положение спрямо капитала при данъчното облагане и приноса към осигурителната система.
9. "За" социални и екологични стандарти при обсъждане на Трансатлантическото споразумение за търговия и инвестиции.
10. "Против" закони, с които исторически събития се използват за конюнктурни политически цели.
11. Технологии за проучване и добив на шистов газ, както и такива за въглищна газификация.
12. "Против" разширяване на санкциите срещу Русия.