Николай Костов: Липсват лекарства, заради паралелния износ
Белите рецепти отдавна са анахронизъм. Вече в почти всички държави са въведени дигиталните. В България добре вървят дигиталните по Здравна каса вече година и половина. Лекарите има пълната техническа възможност да издават дигитални рецепти, но не го правят, но не го правят по неизвестни причини. Така се губи информацията и не може да се използва. Пътят на един медикамент след внасяне, минаване през аптечната мрежа и стигане до пациентите е между 2-10 дни. В България липсват много повече от официално обявените лекарства и една от причините е паралелният износ. Това стана ясно от думите на Николай Костов, председател на Асоциацията на собственици на аптеки в коментара му в предаването "Денят на фокус" на "Радио "Фокус" по темата за т.нар "бели рецепти", както и по темата защо липсват определени лекарства на българския пазар.
По думите на специалиста, липсват много повече от официалната статистика, показваща 56 медикамента, недостигащи на българския пазар.
"В списъка на СЕСПА са 73, но са много повече. По този списък лекарствата са забранени за износ, но тази забрана е само едноседмична. Водили сме разговори с министъра на тази тема, Той има законодателна инициатива и се надяваме новото Народно събрание да я приеме", допълни Костов.
От думите му става ясно, че причините да липсват лекарства са много разнообразни. През последните две години една от причините е производствена - липсват материали и суровини. Това никога преди с такава честота не се е случвало. Много суровини са от Китай и Индия и очевидно има проблеми с доставките.
"Втората причина е паралелният износ. Повече от половината лекарства, които липсват, се дължи на паралелен износ. Повече от половината лекарства, които липсват, са в списъка на Изпълнителната агенция за изнесените лекарства през миналата година. Това ми дава право да го твърдя", каза още Костов.
Бистра Окереке