Страната ни се намира на едно от първите места в Европа по наличие на запаси на вода, в същото време няколко града, като Плевен, Ловеч и Севлиево, често остават на сухо. Годишно регистрираните загуби на питейната вода са повече от 560 милиона кубически метри. По-голямата част - близо 60%, са от търговски и физически загуби. Не трябва да се подминават и кражбите на вода, основно по селата.
"България има достатъчно вода. Дори в дългосрочен план, какъв ни е проблемът - нямаме достатъчно съоръжения. Имаме лоши съоръжения, нямаме достатъчно съоръжения за съхраняване на вода, а водопроводите са в лошо техническо състояние и водата изтича", коментира Нона Караджова.
За да се подобри водоснабдяването и да се редуцират загубите, министърът на околната среда и водите Нона Караджова съобщи, че по оперативните програми във водния сектор са инвестирани над 1 милиард и 700 милиона лева.
"Ако не бяха тези инвестиции, цената щеше да бъде с 50 пъти по-голяма. В момента не се очаква голямо повишение на цените, предвид факта, че имаме тези средства. Ако хората знаят къде отиват парите за повишената водна услуга, те са склонни да има съответно покачване на водната услуга", заяви още министърът.
За да се пести ценният ресурс, заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Добромир Семидчиев съобщи, че наредба предвижда да има стимули за хората, които пестят вода и наказание за тези, които я използват неправомерно.
"Ако вие ползвате по 4 кубически метра на месец на човек, вие сте едно 2-членно семейство, имате 8 куб. метра, значи цената ви е 1 лев или 2. Ако е над тези 4 за всяка част, която е над тези 4 куб. метра, примерно сте ползвали 10 кубика, това означава 2 кубика повече. Тези 2 кубика се плащат по 4 лева", разясни Добромир Семидчиев.
Очаква се наредбата да влезе в сила през следващата година.