От МРРБ уверяват, че дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) ще изпълни всички влезли в сила заповеди за премахване на незаконните строежи в с. Гърмен при стриктно спазване на човешки права и принципа за съразмерност. До момента вече са премахнати осем незаконни строежа в с. Гърмен, а 14 ще бъдат изпратени на кмета за действия по премахване. Предстои отстраняване на още 102 постройки.
Представена е обаче информация от дирекция "Социално подпомагане" и от Агенция за закрила на детето, че постройките се обитават от семейства с деца с увреждания, които категорично отказват да бъдат настанени в социални жилища.
Получено е уведомление от Министерство на правосъдието, че може да бъде наложена привременна мярка спрямо българската страна, ако не се предостави спешно информация за гаранции спрямо уязвимите лица, срокът за премахване бе удължен до края на август.
Тъй като влезлите в сила заповеди задължително следва да бъдат приведени в изпълнение, от ДНСК е отправено писмо до кмета на община Гърмен, с което е уведомена, че предстои премахване на още 20 постройки, за които вече е избран изпълнител и предстои да се насрочи дата за принудително премахване.
За да се гарантира опазването на правата на уязвимите лица, е изискано от кмета на общината незабавно да предостави в ДНСК график със срокове за временно настаняване на засегнатите семейства, с оглед определяне на дата за изпълнение на заповедите за премахване. До настоящия момент в ДНСК не е получена такава информация и затова срокът за принудително изпълнение на двете заповеди е удължен до 30 септември.
При опита на общински и социални служители да връчат декларации на ромите с незаконни постройки са открити едва трима местни жители. Те категорично са отказали подпишат декларациите, че ще приемат да бъдат подслонени на друго място.
Лидерът на ромите Юлиян Герасимов поиска гаранции, че в новите жилища ще има нормални условия за живот и договорът за ползването им да е поне 1 година. "През това време да се направят ПУП-ове в махалата, за да се построят законни къщи и хората да се върнат тук, където са родени и искат да живеят", каза той.
Искрата на протеста в Гърмен пламна, след като на 23 май тази година към 17,30 часа над 200 роми атакуваха 5-6 местни младежи. Преди тома момчетата играели карти и направили забележка на десетина роми да намалят силната музика в микробуса си пред заведение в селото. Мургавите мъже веднага извикали подкрепления и селището почерняло от тълпата роми. Те използвали дърва, ножове, брадви камъни, юмруци, ритници и всякакви подръчни средства, пострадаха 10 души при нападението им, съобщава "Стандарт".
Още по темата (28): | |