Нова интернет измама циркулира сред децата, родителите трябва да са нащрек

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
10:00 / 19.09.2023
1553
Изключително важно е да наблюдаваме децата какво правят в интернет. Когато вкараме банковата си карта, за да купим конкретна игра, трябва след това да я откачим, защото иначе рискуваме да бъдат източени парите ни. Това заяви пред bTV директорът на Европейския потребителски център Соня Спасова.

"Пред последните месец-два получихме сигнали, свързани със сметки, натрупани към приложение за музика за определен вид телефон, от хора, които казват, че техните деца нямат този вид телефон. До това се стига, когато детето попадне на непознат човек онлайн, който му казва, че ще му изпрати код, който трябва детето да отвори. В замяна непознатият обещава на детето да му даде предимство в конкретна игра. В крайна сметка този код натоварна мобилната сметка или тегли пари от банкова сметка", добави още тя.

Соня Спасова детайлно дава съвети как човек да постъпва вав всяка една ситуация, в която са нарушени правата на потребителя.

"Забелязва се ръст при проблемите, свързани с полети. Това разбира се се случва, защото и хората все повече пътуват. Все повече хора пътуват и за дълъг уикенд. Проблемите, които най-често ни докладват потребителите за свързани със закъснели или отменени полети, загубен багаж и подобни", споделя тя. 

По думите й освен да знаем как да си търсим правата в конкретните ситуации, много важно е винаги да имаме пари, отделени за всеки случай, ако изпаднем в неприятна ситуация с отменен полет и други. Оставяйте и по един ден резервен, ако гоните някакво събитие, никога не може да сте сигурни дали полетът ви няма да закъснее или няма да бъде отменен, казва Спасова.

Според нея е изключително важно, когато правите покупки или давати пари за хотел, когато имате отменен полет или загубен багаж, е да пазите касовите бележки. Те са вашата защита, за да може после да си получите парите обратно, казва тя.

Директорът на ЕПЦ съветва, ако превозвате нещо много ценно или важно за вас в куфара си при полет, да го застраховате преди това.

По последни данни около 9% от българите, които са пазарували онлайн са си търсили правата, ако смятат, че техните права са били нарушени. Средното за ЕС е около 17%. В същото време обаче другите европейци се чувстват с по-нарушени права по-често, докато при българите не е така. 

"Винаги проверявайте търговците, от които купувате, фирмите, с които резервирате почивки. Гледайте дали има даден контакт с търговеца, дали има отзиви за него. Има и търсачки в интернет, където можем да видим конкретният сайт къде е регистриран. Ако всички стоки са намалени, ако снимките не са добри, това обикновено е сигнал за измама", казва експертът.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Кирил Петков: Зависимостта в политиката се оказа най-големият пор...
Радостин Василев разкритикува БСП
Бойко Борисов се отказа да е премиер
В първия ден на новата година по-скъпи цигари и алкохол?
Мениджър от най-голямата търговска верига на едро: Ако не са пром...
Борислав Сарафов: Аз самият се удивих колко много работа съм свър...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).