Без въобще да се усъмни, Татяна изпратила номера на дебитната си карта. Измамникът поискал и другите данни. Така хакерите започнали да теглят пари от картата. Заради многото опити за теглене на различни суми от банката блокирали картата и измамниците не успели да откраднат нищо, съобщава Нова телевизия.
За късмет майката на Татяна и другите й приятелки не са видели съобщенията във Фейсбук. Йоланта се оплакала в полицията и чака резултат. Опарените като нея били много, обясниха от Сектора за борба с компютърни престъпления в ГДБОП.
"Те могат да използват данните, които са откраднали от кредитната карта, за да заплатят определена стока или услуга, като впоследствие тази стока или услуга бива ползвана или се продава. Ако това е стока - скъпоструваща техника или да кажем самолетни билети, които впоследствие се препродават - може да бъде върната с молба да бъдат преведени парите по друга банкова сметка", обясни Явор Колев от отдел "Борба с компютърните престъпления" в ГДБОП.
Това обаче са най-леките случаи. В другите действали организирани престъпни групи на територията на цял свят.
"Това е бизнес в Нигерия. От територията на няколко държави се случват различни действия. Да кажем, един извършител се занимава с кражбата на профили, от други айпи адреси се води кореспонденция и се зарибяват хора от контактната листа, впоследствие парите чрез фирми за бързи преводи се превеждат в друга държава", обясни още Колев.
Има и осъдени българи. За да не попаднем в същия капан, докато сърфираме, трябва да си отваряме очите на четири.