Нови 5000 съкращения в БТК
Нови близо 5000 работещи ще бъдат съкратени от БТК до края на годината. Сред тях ще бъдат и близо 600 работещи в т.нар. кол-центрове /центрове за операторски услуги/. Това обяви председателят на Синдикална федерация на съобщенията към КНСБ г-н Георги Бочев.
Защо се прави всичко това, след като тези центрове станаха от 22 - 11, а сега оставят само два центъра – в Плевен и Бургас – как може в София, Варна и Пловдив, където има толкова много абонати и голяма интензивност на поръчките да няма такива центрове, пита Бочев. Според него това ще бъде абсолютно нерентабилно както за клиентите, така и за служителите в компанията, защото това води до нови съкращения и неефективност на предлаганите услуги, тъй като ги отдалечава от клиентите.
Досега от компанията по пътя на т.нар. доброволно напускане бяха принудени да напуснат 9 000 човека, припомни Бочев. Сега в БТК работят 18 000 човека. Той обясни, че никъде в Европа при приватизирането на телекомпаниите за година-година и половина не се освобождават толкова много хора, а процесите на модернизация там обикновено се осъществявали за 5-6 години и никъде не се прилага шокова терапия за масово освобождаване на хората.
Бочев сподели още, че БТК си позволява такива огромни съкращения в следствие на “таен анекс” към приватизационния договор, сключен дори една година преди подписването на самия договор – март 2003 г. С него се предоставяла възможност новият собственик коренно да променя броя на наличния персонал, договорен в основния договор за продажбата на компанията.
Тайнствеността в БТК продължава – оказва се, че договорът за приватизацията на БТК го няма, каза още Бочев. Договорът го нямало нито в Агенцията за следприватизационен контрол, нито в Агенцията за информационни технологии и съобщения, нито в Комисията за регулиране на съобщенията. Тогава, питаме как работят тези институции по сделката, как контролират, как регулират, обясни Бочев. Къде е договорът? Оказва се , че той стои заключен в касата на министъра на държавната администрация Николай Василев още от времето, когато е подписан, обясни Бочев.
Работещите в БТК искат да знаят как е продадена компанията и смятат, че е крайно време министър Василев да предаде договора на когото трябва. Не може повече този договор да бъде секретен. Навсякъде по света тези договори имат публичен характер, коментира Бочев.
Синдикатите в БТК ще продължат борбата за спиране на масовите съкращения, за преквалифицирането на хората и тяхното пренасочване. В тази връзка те са приели свои конкретни мерки и очакват в най-скоро време парламентът да промени ЗУКТС и най-после и на работещите в съобщенията да им се даде правото на ефективни стачни действия, обяви още лидерът на Синдикална федерация на съобщенията към КНСБ.