Нови промени за учениците у нас
Броени дни преди началото на учебната година: ще остане ли понятието "спасение" във Философията за 10-ти клас? Ще бъде ли ощетена Западноевропейската литература в 9-ти клас? Ще учат ли шестокласниците за Южна Корея, а петокласниците - за Лавразия и Гондвана или не? Какви са мненията на учителите и има ли позиция от министерството?
Засега просветното министерство не дава категоричен отговор ще бъдат ли утвърдени предложените промени на програмите от 1-ви до 10-ти клас или дискусията по тях ще продължи. Целта на тези промени беше олекотяване на учебния материал като година и половина се събираха различните предложения на образователната гилдия. Някои от промените като отпадането на понятието " спасение" вече срещнаха обществена съпротива.
Едни от най-сериозните промени са в пети и шести клас по география. В пети клас като нови понятия отпадат двата суперконтинента Лавразия и Гондвана, атмосферно налягане, приливи и отливи, пасати както и ориентирането с компас.
В шести клас по география няма да се учи за икономическия и културен гигант Южна Корея. Избрани са да останат по-големите страни като Бразилия и Аржентина.
В осми клас по география отпадат "климатичните промени“. Лазар Павлов смята, че повечето промени са добри с малки изключения.
"Не виждам никакъв проблем това Лавразия и Гондвана да останат в пети клас. Напротив прави ни впечатление, че, учениците, когато има разказваме за движението на континентите през геоложките епохи им е интересно", каза Лазар Павлов, учител по география, 18-то СУ.
"Задачите от проста лихва да преминат към "Капитал“ в 7-ми клас", каза учителят по математика Василка Русинчова.
"Разделът за еднаквости може би е подходящо изобщо да отпадне", посочи Моника Тодоринска, учител по математика.
Простата лихва ще се учи вместо в 5-ти в 7-ми клас. От 8-ми клас отпадат "еднаквости в равнината“ и отиват в разширената подготовка. В 10-ти клас отпадат кредит и рента. По литература, за да се освободи време за подготовка за НВО от 10-ти в 9-ти отиват "Под игото“ и "Левски" на Вазов. Това обаче пресира Западноевропейската литература.
Затова при “Евгений Онегин“, "Изворът на Белоногата“ и "Есенна Песен" на Верлен обучението се олекотява като отпада разпознаването на тропи и фигури. "Дон Жуан" се заменя с "Искам да съм пак дете" на същия автор. Вече ще се избира "Дядо Горио“ или "Мадам Бовари", "Робинзон Крузо" или "Пътешествията на Гъливер“. Анелия Еротеева смята, че това е по-добрият вариант.
"Пред учителя всъщност е възможността да избере " Мадам Бовари " или " Дядо Горио", "и- или" това е уловката, която убягва на някои и малко нажежава ситуацията", коментира Анелия Еротеева, учител по български език и литература.
Невъзможно е да предадеш и двете произведения, нека по-добре да се осмисли, отработи единия текст.
По биология в 10-ти клас отпада "раса“ като ново понятие. По Философия понятието " вяра" преминава от 8- ми в 10- ти клас. Най-силен резонанс в обществото има отпадането на "спасение" като ново понятие от Философията за 10-ти клас, съобщава БНТ.
"Обяснението е това, че е богословско понятие. Да, философите работим с него, Философията се занимава с проблемите за човешката душа, богословски текстове, но през призмата на философията. Ние не сме богослови, посочи Петя Пенева, учител по философия.
От просветното министерство до момента не са пожелали да обяснят и обосноват промените. Министър Галин Цоков каза, че няма да подпише промени с отпаднало "спасение“ и че обсъжданията на програмите ще продължат. Под проекта на сайта на министерството като крайна дата обаче стои 28-ми август.