Ново 20 за минималната заплата

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (3)
09:29 / 13.11.2024
23629
Минималната работна заплата да се определя по нов начин, а не както е сега – да е 50% от средната за страната, предлага социалното министерство. С промени в Кодекса на труда се предвижда минималната заплата за страната за следващата година се определя до 1 октомври на текущата година като се вземат предвид следните критерии:

1. покупателна способност на минималната работна заплата за страната, като се отчита хармонизираният индекс на потребителските цени/индекса на потребителските цени;

2. общо равнище на работните заплати и тяхното разпределение;

3. темп на растеж на работните заплати;

4. дългосрочни равнища на производителността на труда в страната.“

Веднъж на две/четири години да се извършва оценка на адекватността на минималната работна заплата за страната. Размерът й е адекватен, когато нейният среден размер за предходните две/четири години е по-голям от 150/160/170 на сто от средния размер на линията на бедност за същия период, пише в законопроекта.

Според предложението размерът на минималната работна заплата за страната и оценката на нейната адекватност се определят в сътрудничество и след консултации с представителните организации на работниците и служителите и на работодателите по ред и начин, определени с наредба на Министерския съвет, пише Pariteni.bg. По-големи размери на минималната работна заплата могат да се уговарят в колективен трудов договор на отраслово и браншово равнище.

От КТ "Подкрепа“ се обявиха против тези предложения, тъй като според синдиката проектът бламира изцяло целите на директивата и на конвенциите на МОТ и не създава условия, напротив ще пречи на повишаването на обхвата за колективно трудово договаряне за обхващане на поне 80% от работещите.

Проектът буквално унищожава тенденцията за доближаване на минималната работна заплата до издръжката на живота, като обрича покупателната способност на МРЗ и размера на самата МРЗ да си останат далеч под жизнения минимум. Промените ще създадат високо напрежение в синдикалните среди и сред работещите, защото с него се демонстрира нихилизъм по отношение на борбата срещу бедността и социалното изключване.

От синдиката подчертават, че за последните 4 години МРЗ нараства от 57% до 62% от издръжката за живот (жизнен минимум) за 2024 година.  Нарастването на МРЗ спрямо издръжката за живот е с около 1,2% п. на година. Темпът на нарастване е недостатъчен за постигане на адекватни минимални заплати в обозримо бъдеще (ще са необходими около 30 години при сегашната формула и то при устойчив ръст на средната работна заплата).

В същото време покупателната способност на МРЗ не осигурява ефективна борба срещу бедността и социалното изключване.    Едва след 2021 година средната работна заплата успява да надскочи жизнения минимум.

Въпреки пределно ясните данни, МТСП си е позволило да предложи текст с който да обрече 1/4 от работещите на мизерия, като предлага нарастването на МРЗ да е обвързан единствено и само с инфлацията! Дори пенсиите се актуализират на база ръст на средния осигурителен доход и инфлация, посочват от КТ "Подкрепа“. И допълват, че при направеното от МТСП предложение МРЗ никога няма да догони издръжката на живота. В същото време е налице задълбочаваща се демографска криза, недостиг на квалифицирана работна ръка в здравеопазването, образованието и въобще в стопанския живот у нас основно поради ниското заплащане на труда.

Считаме, че направеното предложение за транспониране на директивата е лош опит да се отчете дейност и да се спази срока – 15 ноември 2024 година, но не е взето предвид, че подобни предложения за промени в законите, касаещи пряко работещите и водещи до влошаване на размера на работните заплати и до възпрепятстване на колективното договаряне не могат да бъдат приети под никаква форма, пишат от синдиката.

Ако МТСП разчита на невниманието на синдикатите или допуска, че ще се преглътнат подобни ощетяващи хората текстове, защото има срок и той трябва да се спази от държавата, то определено са си направили много лоша услуга. Предложените текстове влошават социалния диалог и социалната защита, а друга част са пожелателни и няма да доведат до положителни резултати за работещите.

В законопроекта, предложен от МТСП, за пръв път се включва дефиниция на "Издръжката на живота“, която е равнището на заплащане на труда, което е необходимо, за да се осигури достоен стандарт на живот на работниците, служителите и техните семейства, като се вземат предвид обстоятелствата в страната, и се изчислява за труда, положен в рамките на нормалната продължителност на работното време.

От синдиката подкрепят тази промяна, като според тях е необходима легална дефиниция за "издръжката на живота“, съгласно която да се създаде и одобри методология за изчисляването. Без легална дефиниция не е възможно да се постигне една от основните цели на ДАМРЗ, а именно – адекватност на минималното заплащане на труда.

Виж коментарите (3)

Още по темата (59):
20.11.2024 Делян Пеевски потвърди пълната подкрепа за служителите на МВР
20.11.2024 Правителството одобри промени, които ще засегнат данъчните облекчения за дете и не само
20.11.2024 Добра новина за предприемачите: Промените са за корпоративния данък, чак до 2030 година
20.11.2024 Промени в Закона за ДДС
20.11.2024 Добра новина за пенсионерите догодина
20.11.2024 Учителите готвят протест
Още новини от Национални новини:
Синоптик: До минус 19 градуса този уикенд, ще натрупа сняг
НИМХ с предупреждение за цяла България с жълт, оранжев и червен к...
Тошко Йорданов след среща с "БСП - Обединена левица": Не са обсъж...
Димо Алексиев обратно в ареста, имал 40 нарушения!
Кои са най-търсените държави за медицински туризъм
Млад учител в момента, без допълнителни плащания, получава чисто ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).