Някога това място в България е наброявало 35 000 души, днес го наричат изоставения и призрачен град

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (3)
09:32 / 14.07.2024
100110
След освобождението от турско робство местните жители инвестирали много средства в процъфтяването му и за кратко време превърнали населеното място в едно от най-бурно развиващите се в този регион.

По времето на социализма то продължава да се разраства и в него отварят врати множество предприятия.

Някога град Лом е бил важен търговски център по поречието на Дунав.

Влезлият в експлоатация преди 55 години ЗАХАРЕН ЗАВОД днес обаче е сринат със земята. В началото на 60-те години е открит ЗАВОД "ДУНАВ“ в гр. Лом. Той се специализира за производството на платформени електрокари и влекачи. Днес заводът е на доизживяване, пише вестник "Десант".

През 1989 г. населението на Лом е почти 35 хиляди души, днес е намаляло наполовина.

В онези времена една от гордостите на града е неговото пристанище, което е един от важните логистични възли за снабдяването със суровини на металургичния гигант "Кремиковци“.

35 години по-късно картината е много по-различна. Ломските жители са се стопили до 20 хиляди души.

Безработицата е страшна. Инфраструктурата е в потресаващо състояние, а в по-голямата част от населеното място все още няма канализация.

И водопроводната мрежа е окаяна – над 50-годишните тръби редовно се пукат, което причинява големи течове и често се налага въвеждането на режим на водоподаването.

Голяма част от работещите заводи и фабрики вече са хлопнали врати.

Не по-завидна е и съдбата на пристанището, което със затварянето на "Кремиковци“ изгуби половината от товарооборота си.

В самия град безработицата е между 16 и 18 на сто, което е почти два пъти повече от официалния за страната процент.

Местните жители намират спасение в емиграцията. 

Пенсионерът Иван Димитров коментира, че неговите деца отдавна не са в Лом. 

"Моят син е в чужбина от 10 години. Връща се за малко и пак бяга навън. Дъщерята е в София, също от много време. Тук няма какво да се прави. Лом умира" – почти изплаква възрастният човек.

Избрах чужбина, но на кораб. Парите не са лоши, но и работата е много. Но пък у нас се работи за заплати от 400-500 лева, т. е. 250 евро. А в Лом  е още по-зле – чувам, че възнаграждението в някои тукашни фирми е едва 250-300 лева. Та това пари ли са?! Затова и всеки бяга“ – коментира младият мъж.

Марияна Александрова пък е собственик на магазин. Тя е изпитала на гърба си как икономическите проблеми в страната душат малкия бизнес. "Занимавам се с търговия от 11 години. Положението обаче става все по-зле. Хората нямат пари. Живеят, за да оцелеят. За целия този период моят оборот е паднал три пъти.  Понякога даваме и на кредит. Толкова правителства така и не успяха да осигурят поминък за хората" – възмущава се Марияна.

В момента зад граница пребивават хиляди ломчани. Те изпращат свежи пари на своите близкие, които се вливат в местната икономика и я крепят да не се срине напълно. Без парите на работещите роднини зад граница ситуацията в дунавския град щеше да е още по-тежка.

Време е управляващите да се замислят докога България, която преди време наричаха "Швейцария на Балканите“, ще е най-бедният регион на Европа. Особено нейните северозападни части, които вече се прочуха като "северозападнали“.

Виж коментарите (3)
Още новини от Национални новини:
МВнР с важно предупреждение към пътуващите за Румъния
Австрия с нови условия пред България и Румъния за отпадане на вет...
Всички Unlimited планове на Vivacom са без ограничения в скоростт...
Борисов и Кирил Петков също са получили отличие за заслуги към ук...
Новата информационна система на кадастъра ще заработи от 16 декем...
Няма край! Камион се заклещи на бул. "Ботевградско шосе"


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).