Това съобщи земеделският министър Десислава Танева днес за Агри.БГ, преди да изнесе лекция пред студенти от Великотърновския университет “Св. св. Кирил и Методий” за ОСП.
Всичко обаче е все още в процес на дебат. Възможни са няколко сценария и дори отпадане на преходната национална помощ след 2020 г.
“Бюджетът по преходната национална помощ, отделен за животновъдството по този инструмент, представлява 3% от пакета директни плащания. Ако помощта отпадне следващия програмен период искаме да имаме правото да увеличим пакета директни плащания с тези 3%”, обясни земеделският министър.
По думите й това са двете алтернативи на България за стимулиране на сектор “Животновъдство” по тези две схеми. Добрата новина е, че страната ни не е сама в тези си искания.
“Тук сме подкрепени от още няколко страни за обвързаната подкрепа и от само три страни относно преходната национална помощ. За нас темата е - преходната национална помощ за животновъдството след 2020 г. и това как тази помощ трябва да продължи. Дали ще е по този инструмент или ще е надбавка към пакета обвързана подкрепа, за нас няма значение. Единственото важно е този процент, който се отпуска по инструмента, да се запази, за да успеем да стимулираме сектор “Животновъдство”, категорична е Танева.
България подкрепя идеята и за запазване на бюджета за ОСП след 2020 г., заедно с още 19 държави. Другото нещо за което настояваме е по-силна външна конвергенция на директните плащания.
Следете темата и на cap4us.agri.bg.