Паметникът на Съветската армия заема най-централното градско пространство, той е внушителен, заплашителен и стърчи над всички български институции. Това не е случайно, той е построен именно с пропагандна цел. Това каза Марта Георгиева – общински съветник от групата на "Демократична България" в Столичния общински съвет, в предаването "
България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус".
Тя посочи, че паметникът е построен през 1954 г. и ознаменува избиването на съпротивата срещу комунистическия режим. "Посланието на този монумент всъщност е "Недейте повече да въставате, защото тази армия е зад гърба ни. Тази пропагандна цел е изгубила функцията си днес“, подчерта Георгиева.
Паметникът трябва да бъде преместен на друго място и да бъде съхранен като символ на тоталитарния режим, заяви общинският съветник от "Демократична България".
Въпросът с премахването на паметника по думите й отново става актуален сега заради войната в Украйна. "Виждаме как чужда армия нахлува в независима държава, започва да избива народа й, унищожава градовете й и културното й наследство и се нарича "освободителна". Според мен повечето хора виждат истината какво представлява това пропагандно съоръжение в центъра на София", коментира Георгиева.
Общинският съветник от БСП
Калоян Паргов заяви, че общественото противопоставяне по въпроса с премахването на паметника датира от 30 години. "То е битка за историята и за тълкуването й. За съжаление, тази битка БСП не я печели убедително. Винаги когато дойдат избори, каквито и да са, започва отново тази битка за този или друг паметник. Но от този сблъсък не печели никой", заяви Паргов.
Той отбеляза, че Паметникът на Съветската армия е защитен от международни конвенции. "Той е включен в списъка на помениците, свързани с Втората световна война, без значение на коя армия са те – дали са на Червената или на съюзническите войски", обясни общинският съветник от левицата.
Марта Георгиева от своя страна заяви, че монументът няма статут на паметник на културата, нито на войнишки паметник.
"Не може монумент, който разделя обществото, да заема най-централно място в центъра на европейска София. Там, на това най-централно място, трябва да има символ, който да ни обединява и към който да изпитваме уважение и гордост", допълни Георгиева.
Калоян Паргов призова всички, които искат да защитят паметник и той да остане на мястото си, да направят жива верига утре пред Столична община и пред паметника.