© Plovdiv24.bg | | Районните кметове във Варна, София и Пловдив да бъдат назначавани от общинските съвети, а не - избирани пряко от гражданите, обмисля ГЕРБ. Предложението трябва да бъде разгледано и гласувано в парламента преди местните избори догодина. Районните кметове няма да бъдат назначавани еднолично, а ще бъдат избирани от общинските съвети, разясни идеята председателят на Столичния общински съвет и лидер на ГЕРБ - София, Андрей Иванов. Очаква се предложението да бъде прокарано с приемането на новия изборен кодекс, както и с промени в закона за местното самоуправление. Жителите на трите най-големи града у нас гласуваха за първи път за районни кметове на местния вот през 2007 г. Преди това управниците на районните администрации бяха назначавани от общинските съвети по предложение на кмета."В момента районните кметове са избираеми точно поради един лобистки закон, който бе направен заради г-н Борисов и заради местните избори в София преди три години. Според мен за тях не трябва да се гласува пряко", коментира още Иванов.
През 2007 г. кабинетът "Станишев" лансира законодателни промени, с които районните кметове станаха пряко избираеми от гражданите. Тогава Бойко Борисов, който бе градоначалник на София и планираше да се кандидатира за втори мандат, заподозря опит за саботаж на работата му в града.
"Районните кметове пак ще останат избираеми, но по опосредстван начин. Все пак гражданите избират общинските съвети, а общинските съвети ще избират районните кметове", обясни председателят на местния парламент в столицата Андрей Иванов. По думите му дори и ГЕРБ да няма мнозинство в София след изборите догодина, районните кметове трябва да се избират от общинския съвет, като се търси консенсус между партиите.
"Така ще се запази възможността за контрол върху районните кметове. Истината е, че в момента имаме проблеми с някои от тях", каза още Иванов. Очаква се кандидатурите за управници на районните администрации да бъдат предлагани от кметовете на София, Пловдив и Варна. В ГЕРБ все още обсъждат дали те ще бъдат избирани с една втора или с две трети от гласовете на общинските съветници.
Източник: в. "Монитор" |