Обсъдиха последиците от мръсния въздух за здравето ни
Студентски форум по проблемите на качеството на въздуха и неговото влияние върху здравето организираха лекарска мрежа "Въздух за здраве“ в партньорство с Факултета по обществено здраве "Проф. д-р Ц. Воденичаров“, Медицински колеж "Й. Филаретова“ и Студентски съвет при Медицински университет – София.
На форума, който се проведе онлайн, бяха дискутирани здравните ефекти на замърсяването на въздуха и как да се мотивират студентите за активно отношение и участие в дейности за подобряване на качеството на въздуха, информират от МУ-София.
В дискусията се включиха лекари-експерти, студенти и преподаватели от различни звена на Медицински университет – София. Панелът от експерти включваше пулмологът д-р Александър Симидчиев – председател на Сдружение "Въздух за здраве“, проф. д-р Цекомир Воденичаров – един от водещите специалисти по обществено здраве и здравен мениджмънт в страната, основател и патрон на Факултета по обществено здраве при МУ-София, д-р Веселина Никифорова – общопрактикуващ лекар, д-р Михаил Михайлов – дерматолог. Модератор на срещата беше проф. д-р Анжелика Велкова – експерт по социална медицина и обществено здраве, съобщи medicalnews.bg.
"Замърсяването на въздуха е четвъртият по важност рисков фактор за глобалната човешка популация и водещ екологичен фактор за здравето на населението в Европа. Лошото качество на въздуха е свързано с повишена заболеваемост, с дългосрочни ефекти върху здравето и с преждевременна смъртност“, заяви при откриването на форума проф. Велкова.
Тя отбеляза, че множество научни проучвания доказват връзката на замърсяването на въздуха с белодробните заболявания, сърдечно-съдовите заболявания, метаболитните заболявания, диабет тип 2 и с редица карциноми. "Загубите за обществото са много сериозни и проблемът се очертава като едно от водещите обществено-здравни предизвикателства за цялата глобална общност, но за съжаление, остава подценен в рамките на нашата страна“, допълни проф. Велкова.
В дискусиите бе заявена необходимостта от общи действия на професионалистите, гражданите и политиците за постигане на по-здрава жизнена среда и за по-добро индивидуално и обществено здраве.