ЕК: „Продължава преминаването към по-пазарно ориентирана ОСП.“
Износът на селскостопански и хранителни продукти от ЕС продължава да отчита високи резултати. Експортът на аграрни стоки за миналата година се оценява на 137,5 млрд евро.
„Това е факт, въпреки намаляването на ценовата конкурентоспособност на ЕС през последните няколко години“, коментират от Комисията.
Освен това търговският баланс на ЕС за селскостопанските и хранителни продукти остава силно положителен. Износът на аграрни стоки превишава вноса с 21,7 млрд. евро (2018 г.).
Делът на биологично земеделие в ЕС през тези две години също нараства – от 6,7% от общата земеделска площ в Общността или 11,9 млн. хектара на 7,0% или 12,6 млн. хектара.
„Австрия например е страната членка с най-голям дял на биологичното земеделие. Между 2016 г. и 2017 г. той се е увеличил с още 2% - от 21% на 23% от общата площ на земеделските земи в страната“, отбелязва Европейската комисия.
За да оцени ефективността на ОСП, Комисията прилага система от 178 показателя и над 900 подпоказателя.
Те се използват за проверка до каква степен ОСП работи за постигането на своите три основни цели: жизнеспособно производство на храни, устойчиво управление на природните ресурси и действия в областта на климата, както и балансирано териториално развитие.
Допълнителна информация по показателите за оценка на ОСП са публикувани тук.
Следете темата и на cap4us.agri.bg.