Очаква се спад с 3,7% на БВП на България през 2020 г.

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (1)
11:19 / 09.04.2020
3284
След по-добър от очакваното ръст на БВП през 2019 г., икономиката на България ще изпадне в рецесия през 2020 г. поради въздействието на пандемията от COVID-19 върху износа и вътрешната активност. Очаква се БВП да намалее с 3,7% през 2020 г., според пролетната икономическа актуализация на Световната банка за Европа и Централна Азия. Прогнозата на 2021 г. за България е растежът да достигне 3,9%.

Според Фабрицио Зарконе, мениджър на Световната банка за България, Чехия и Словакия, "сега повече от всякога е необходим специален акцент върху бедните, тъй като те са по-уязвими от здравни сътресения и е по-вероятно да страдат от загуби на доходи в резултат на карантината и прекъсването на икономическата дейност".

Световната банка рязко понижи перспективите си за развиващите се пазари в Европа и Централна Азия през тази година поради епидемията от коронавирус, но заяви, че тези икономики могат да се върнат към стабилен растеж през 2021 г., съобщава Ройтерс.

В актуализирана прогноза, публикувана снощи, Световната банка заяви, че широкият диапазон в прогнозите й се дължи на значителна несигурност относно усилията на страните да ограничат COVID-19, и да смекчат икономическите щети, които епидемията причинява.

Банката заяви, че основният й сценарий предвижда брутният вътрешен продукт в развиващите се страни и нововъзникващите пазари в региона да се свие с 2,8% през 2020 г., докато по-лошият сценарий включва по-дълбока рецесия, като растежът ще се свие с 4,4%. Това е ревизия на предвижданото намаление от 5,4% до 7% спрямо прогнозите на банката само преди три месеца.

"Пандемията ще подкопае краткосрочните перспективи чрез отслабване на вътрешното търсене, ще окаже по-нататъшен натиск върху цените на стоките, ще наруши глобалните и регионални вериги за доставки, ще намали пътуванията и търсенето на износ от региона", отбелязва СБ.

Докладът обхваща широк регион, който включва България, Унгария, Литва и Полша, както и Сърбия, Беларус, Украйна, Грузия и Казахстан.

Той казва, че основният сценарий става все по-малко вероятен, а лошият изглежда по-вероятен.

Пандемията дойде в доста крехък момент за региона, казва банката, като отбелязва, че растежът на развиващите се пазари в Европа и Централна Азия вече се е забавил до 2,2% през 2019 г. от 4,3% през 2018 г. Растежът се очакваше да нарасне през 2020 г., когато възникна епидемията.

Икономическата активност може значително да се възстанови през 2021 г., като БВП трябва да се увеличи между 5,6% до 6,1%, но много ще зависи от това кога мерките за ограничаване на вируса бъдат премахнати, подчертават от банката.

В документа се казва още, че прогнозите за регионален растеж също предполагат възобновяване на възстановяването в Турция, по-силен растеж в Русия, безпроблемно напускане на Великобритания от Европейския съюз и никакво ново разпалване на търговското напрежение между Китай и Съединените щати.

Политиците трябваше да действат решително, за да защитят здравето на гражданите, като в същото време сведат до минимум икономическата цена на пандемията, но много страни в региона вече имаха нарастващи нива на дълга и не бяха подготвени да се справят с кризата, посочва банката.

Виж коментарите (1)

Още по темата (17088):
25.11.2024 Лекар посочи какво да правим за силен имунитет
25.11.2024 Експерт: Има много засилен интерес към назалната ваксина за деца
23.11.2024 Лекар: Сега върлува един много неприятен вирус
15.11.2024 Д-р Бацелова: Новият подвариант на COVID-19 e по-заразен, но няма повод за паника
14.11.2024 Лекар обясни защо мъжете карат по-тежко настинките и грипа
13.11.2024 Новият вариант на коронавируса ХЕС вече е в България, много е заразен
Още новини от Национални новини:
Мъж загина в складова база в Хасково след инцидент с мотокар
Отново протест пред Съдебната палата в София
Първан Симеонов: Напуснах по чисто лични причини
Времето на бебе Мария изтича, тя има нужда от нашата помощ
10-годишно момиченце забременя в Южна България
Синът, който преби до смърт баща си и рани тежко майка си, отива ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).