От полунощ днес започна официалното преброяване на населението на България. То ще продължи до октомври и ще се проведе в два етапа - по електронен път и с посещение от преброители.
Те ще посещават домовете от 18 септември до 3 октомври във времето от 8 до 20 часа.
От Националния статистически институт (НСИ) напомнят, че на отказалите да участват в преброяването граждани ще бъде наложена глоба от 160 лева.
От НСИ разясняват, че Електронната преброителна карта съдържа въпроси в четири основни раздела - адрес, жилище, домакинство и население.
Припомняме, националното преброяване на населението на България ще се проведе от 0,00 часа на 7 септември 2021 г. и да приключи в 20,00 часа на 3 октомври 2021 г.
Петият раздел - временно присъстващи лица, се попълва единствено в случай, че по време на преброяването в жилището има хора, които обичайно не живеят там - например гости за няколко дни.
Това е
образец на картата в хартиения й вариант. Електронната карта съдържа същите въпроси, с изключение на информацията за сградата.
С една преброителна карта се брои едно жилище и всички хора, които обичайно живеят в него. Повечето въпроси са затворени - отбелязва се само верният отговор.
Събират се данни какво е жилището - държавно, общинско или частно, колко е неговата площ и колко стаи има, дали има изолация и енергоспестяваща дограма, достъпно ли е за хора, които са трудно подвижни и т.н.
Разделът за жилището се попълва без значение дали сте негов собственик, наемател или ползвател.
В следващия раздел се попълва информация за броя на лицата и домакинствата, които обитават жилището. Домакинство може да бъде едно лице, което живее само или повече лица, които живеят заедно и имат общ бюджет. В едно жилище може да има повече от едно домакинство, например двама студенти, които живеят в един апартамент, но нямат общи разходи.
От НСИ информират, че трябва да бъдат попълнени данни и за всяко едно лице в жилището. Добре е да започнете с главата на домакинството или друго пълнолетно лице. Попълват се имената на хората и техните ЕГН, трябва да се определят отношенията на всеки към всеки в рамките на домакинството - например, ако в едно жилище живеят семейство с две деца и баба, и ако глава на домакинството е мъжът, отношението на жена му към него е съпруга, на децата - син/дъщеря, на бабата - родител (ако му е майка) или друго неродствено лице (ако му е тъща).
Следват въпроси за етническа принадлежност, майчин език, религия. При отговорите на тези въпроси човек се самоопределя. Има и възможност да посочи "не мога да определя" или "не желая да отговоря". В този раздел е и информацията дали учите и работите, къде и какво работите, как се придвижвате до училището или работното си място.
Всички данни, които попълвате в преброителната карта, са защитени и по закон могат да се използват само за статистически цели, не се предоставят на други институции и не могат да бъдат използвани за доказателство в съда.
От НСИ са заснели и видеоматериал как да бъде попълнена електронната карта.