"Хората не трябва да пият домашен алкохол или такъв с неясен произход, защото той крие много рискове. При направата на домашна ракия в казаните по селата, а особено пък в домашни условия, изобщо не се контролира процесът на дестилация и в алкохола остава голям процент метилов алкохол, който на практика е убиецът на мозъчни клетки, признава д-р Димитров. В практиката си се е сблъсквал с много случаи на отравяне с метилов алкохол. Най-страшното е, че нервните клетки, които ракията менте поразява, не се възстановяват.
"Бавното убиване на мозъчни клетки с употребата на некачествен алкохол води до т. нар. хронична енцефалопатия или, казано на по-популярен език - интелектуален дефицит. Сред първите засегнати са клетките на очния нерв, затова често ние лекарите се сблъскваме с хора, които заради употреба на некачествен алкохол първо започват да не виждат добре, а в един момент и ослепяват, алармира още д-р Димитров.
Лекарят е категоричен, че у нас проблемът е сериозен, защото първо алкохолът е широко достъпен и много евтин и, второ - защото е масово разпространено и варенето на домашна ракия. "Докато във винпромите процесът се следи и има контрол на готовата продукция и тя се бракува, ако не отговаря на стандартите, то в казаните никой не следи процеса и няма кой да каже какъв е процентът на метилов алкохол. Ако един човек знае, че в ракията му има 3 на сто от него, то със сигурност няма да я пие, но никой не следи качеството на дестилацията. Наличието му в домашните ракии е високо, защото при домашните казанчета освен че не се следи качеството на процеса и не се контролира, в дестилацията при тях се извличат всички фракции, в това число - и метиловият алкохол", обяснява д-р Димитров.
Източник: Блиц