Окончателно: Забранява се строителството на 500 метра от три наши плажа

Автор: Самуил Иванов
Коментари (1)
13:43 / 09.02.2024
4779
Парламентът прие на второ четене промени в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, предаде репортер на "Фокус". Новите текстове целят постигането на запазването на автентичния вид на родното морско крайбрежие, както и за осигуряването на масов достъп до природните забележителности и морския бряг. 

Вносители на промените са Кирил Петков, Бойко Борисов, Христо Иванов и Делян Пеевски

С промените се цели спирането на строителството в близост до екоплажовете в страната, защита на дюните, както и завишаването на таксите за неправомерното поставяне на преместваеми обекти. 

Под действието на закона попадат плажовете Иракли, Корал и Карадере. Там вече няма да може да бъде строено или да бъдат поставяни оградни съоръжения в радиус от 500 метра от плажа. 

Областните управители вече ще бъдат натоварени със задълженията да организират охраната, санитарната поддръжка, възстановяването и природозащитните дейности на съответните плажове. 

За първи път се засяга и въпросът с морските дюни. Със законопроекта изрично се забранява тяхното премахване, заравяне или увреждане. 

Санкциите, които се предвиждат от закона се увеличават. Първоначалните наказания са глоби в размер от 5000 до 15 000 лева или имуществени санкции в размер от 30 000 до 60 000 лева. Повторните санкции стават от 10 000 на 30 000 лева или имуществени санкции от 50 000 до 100 000 лева. 

Дебатите

Кирил Петков обясни от парламентарната трибуна, че законопроектът цели българската природа и българския туризъм да могат да се съчетават. По думите му за първи път се осъзнава, че плажовете могат да привличат туристи и да показват красотата на нашето крайбрежие. 

По думите му Корал, Иракли и Карадере трябва да бъдат запазени. Оттам нататък да бъдат съхранени и други плажове. Той каза, че има много такива, които уникални сами по себе си и законопроектът представлява първа стъпка към полагането на грижа за тях. 

С гласуваните промени не се дава възможност и за извършване на археологически проучвания. Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов бе критичен към тази поправка и подчерта, че има места в България, като например Калиакра, където не трябва да бъдат стопирани дейностите. Към него се присъедини и Любен Дилов от ГЕРБ-СДС. 

В отговор на това от ПП-ДБ обясниха, че не се забранява опазването на каквито и да било археологически дейности. Техните предложения обаче не бяха приети. 

От ИТН и "Възраждане" поискаха да бъдат включени още 41 плажа, които да бъдат защитени от действието на закона.

Виж коментарите (1)

Още по темата (1075):
07.11.2024 Изпращаме 2024 година като най-горещата в световната история
01.11.2024 Кадри, направени преди два дни в страна от ЕС, станаха абсолютен хит
10.10.2024 Плажът в Бургас се препълни
30.09.2024 Днес е последният работен ден за десетки сезонни работници
28.09.2024 Спасител: Алкохолът в заведенията е много скъп и масово се пиеше на плажа, имаше много удавени
27.09.2024 Експерт: Бум на американски туристи у нас, ето защо
Още новини от Национални новини:
Уволниха учителката, затваряла деца в шкафове в детска градина!
Деца са били заплашвани от група биячи в мол
МВнР с важно предупреждение към пътуващите за Румъния
Австрия с нови условия пред България и Румъния за отпадане на вет...
Всички Unlimited планове на Vivacom са без ограничения в скоростт...
Борисов и Кирил Петков също са получили отличие за заслуги към ук...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).