Олга Минева: Грижата за мъжете е една от големите крачки за превенция на насилието

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
18:45 / 02.08.2023
1997
Грижата за мъжете е една от големите крачки за превенция на насилието. Мъжете буквално израстват, лишени от ресурс за справяне с тежките емоции, с трудните чувства. Те  задържат емоциите в себе си и това рано или късно има своите последствия – здравословни, поведенчески, емоционални. Това каза Олга Минева – създател на платформата Emprove.bg и инициатор на кампанията "Чуй гласа ми“, в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“.  

Битува вярването, че когато говорим за токсичност, за насилие, винаги има една битка между половете, противопоставяне мъже срещу жени, подчерта тя. "А ние всъщност виждахме в годините ни на работа колко много мъже се свързват с нас, подкрепят каузата, понякога имат и решаващата роля за това една жена да се почувства силно овластена и не сама“, посочи Олга Минева. 

Тя цитира данни от специално проучване, според които проблемът не е в това, че мъжете не могат да говорят за емоции, а че обикновено никой не ги пита за емоционалното им състояние. "Те не ги показват, защото така са били възпитани. Отсреща никой не те пита истински задълбочено какво ти тежи. Спомням си колко бях втрещена, когато видях, че сигурно 60% от мъжете, които бяхме запитали, споделиха, че им е трудно да говорят за чувствата си, но знаят какво им тежи и могат да го назоват“, обясни Олга Минева.  

Проектът "Чуй гласа ми“ представя портретите на седем популярни българи, направени от фотографа Павел Червенков. Пред обектива му застават журналистът Георги Тошев, поетът Илиян Любомиров, рапърът Жлъч, Свилен Ноев, Христо Мутафчиев, Йордан Йовчев и художника Станислав Трифонов – Nasimo. "Това са мъже от различни области, с различни интереси, на различна възраст, с различен публичен имидж и различна емоционалност. Помолихме ги да направят нещо немислимо – освен да бъдат заснети, те споделиха по една своя история на тяхната уязвимост. Те бяха първите, чиито глас ние чухме. Историите им бяха много различни. В началото виждах, че им е трудно дори и на тях, които са публични личности, които подкрепят грижата за мъжкото ментално здраве, но веднъж започнали, разказаха страшно красиви истории. Видяхме, че всъщност това да покажеш слабост не те прави по-малко мъж. Това беше обединяващото мото, което някак си те затвърдиха със своите лица и изключително силно присъствие“, разказа организаторът.  

В резултат на този проект последва бурна реакция и силен интерес от страна на мъже, които искат да разберат повече за емоционалното и психическото си състояние, каза Олга Минева. "За наше огромно щастие се създаде една група от мъже, които се срещат, които говорят за своите емоции, без това да са групи за подкрепа, терапевтични групи – просто разговор. Всъщност това се оказа много по-лесно, отколкото си го представяхме. Мъжете явно имат нужда просто да ги попитаме как са наистина“, допълни тя.

Виж коментарите (0)

Още по темата (247):
25.11.2024 Случаят на Дебора вдъхнови Урсула фон дер Лайен
07.11.2024 6 хиляди лева струва свободата на Георги Георгиев
06.11.2024 Допълнителна експертиза по случая "Дебора"
06.11.2024 Средна или лека е телесната повреда на Дебора?
06.11.2024 Дебора: Настроена съм позитивно
01.10.2024 В Пловдив не се смилиха над Георги Георгиев
Още новини от Национални новини:
ECMWF предвижда 100 сантиметра сняг този уикенд
Проговори майката, чието дете беше застреляно от самоубилия се по...
БАБХ: Има фалшив зехтин по българските магазини
Майката на жестоко убитата Евгения: Това ще се случи само през тр...
Кирил Петков: Зависимостта в политиката се оказа най-големият пор...
Радостин Василев разкритикува БСП


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).