Омбудсманът Диана Ковачева изпрати писмо в ЦИК
Омбудсманът Диана Ковачева изпрати писмо в ЦИК, в което информира комисията за постъпили жалби и запитвания от граждани във връзка с нарушеното им конституционно право за участие в изборния процес като гласоподаватели.
Така например, гражданин сезира институцията, че на 18 март е диагностициран с COVID-19 и е постъпил за лечение в лечебно заведение в гр. София, макар че постоянният и настоящият му адрес са в Добрич. След изписването му от лечебното заведение е карантиниран за още 14 дни отново на адрес в гр. София, поради което няма как да подаде заявление за гласуване с подвижна избирателна кутия на постоянния си адрес.
При проверка се установява, че Централната избирателна комисия се е произнесла с Решение № 2159-НС от 2 март 2021 г. относно реда за образуване на секции за гласуване на избиратели, поставени под задължителна карантина или задължителна изолация съгласно Закона за здравето, с подвижна избирателна кутия в изборите за народни представители на 4 април 2021 г.
Според решението, право да гласуват с подвижна избирателна кутия в парламентарните избори имат избирателите с постоянен, съответно настоящ адрес (в случаите, когато са подали заявление и са били вписани в избирателния списък по настоящ адрес) на територията на населено място, за което е образувана секция по т. 2, които към 4 април 2021 г. са поставени под задължителна карантина или задължителна изолация съгласно Закона за здравето.
Секциите за гласуване с подвижна избирателна кутия по т. 2 се образуват на територията на всяко населено място, ако до 31 март 2021 г. (3 дни преди изборния ден) има подадени не по-малко от 10 заявления (Приложение № 1 към настоящото решение) от избиратели, поставени под задължителна карантина или изолация и постоянният им съответно настоящ адрес (в случаите, когато са подали заявление и са били вписани в избирателния списък по настоящ адрес) е на територията на съответното населено място.
Съответно заявлението за гласуване с подвижна избирателна кутия на 4 април 2021 г. в секция за гласуване на избиратели, поставени под задължителна карантина или изолация, се подава в срок от 24 март 2021 г. до 31 март 2021 г., 17.30 ч., при кмета на общината/района/кметството или кметския наместник по постоянния адрес на избирателя, поставен под задължителна карантина или изолация, или по настоящия му адрес, ако вече е регистриран за гласуване по настоящ адрес.
Липсва обаче предвидена възможност, ако лице е карантинирано или изолирано на адрес, различен от постоянния или настоящия му, да може да подаде съответното заявление за гласуване с подвижна избирателна кутия на адреса, на който пребивава по време на карантината или задължителната изолация. Освен че такива случаи не са единични, става въпрос и за адрес, за който може да се получи нужната информация при извършваната проверка по подадено заявление от съответната регионална здравна инспекция или Националната информационна система за борба с COVID-19.
"С оглед на изложеното, моля за становището Ви по описания проблем, както и за предприемане на необходимите мерки за разрешаването им", пише омбудсманът Диана Ковачева.