Заболяването се нарича епидемичен кератоконюнктивит, силно заразно е и се причинява от много устойчив вирус, обясни проф. Руска Христова - завеждаща Клиниката по офталмология в университетската болница "Царица Йоанна - ИСУЛ".
Вирусът може да живее повече от две седмици върху мръсни повърхности на мебели, маси за хранене и столове. Най-много се въди той в банкнотите и по дръжките на вратите в хотелите и ресторантите. От него могат да бъдат засегнати цели семейства, каквито случаи вече имам в клиниката, обясни проф. Христова.
Инфекцията се предава не само с кихане, кашляне и от употребата на общи хавлиени кърпи, но и с ръкуване. Децата, освен че вдигат температура, имат и болки в гърлото. Антибиотиците не помагат.
Освен сред заболелите летовници на морето летният грип по очите поразява масово и децата в сборните групи през лятото в детските ясли и градини, обясниха още лекарите от Александровска болница.
Проф. Христова обясни, че новата болест започва като традиционна лятна настинка с общо неразположение, гадене, болки в ставите, повишаване на температурата. Вирусът удря очите най-накрая, но най-жестоко. Първоначално се зачервява вътрешността им, а след това и клепачите, които се и подуват. Това става едва седмица след заразяването.
След още три-четири дни по роговицата се появяват бели петна, които са най-страшни за пациента, подчерта проф. Руска Христова. Стигне ли се дотам, лечението се усложнява. Въпросните петна увреждат зрението и човек може да гледа мъгляво с месеци, затова лечението на заболяването трябва да започне веднага, изтъкна тя.
Източник: в. "Монитор"