Опасна 3-метрова вълна идва по Дунав от Австрия към България. Хидрометеоролозите очакват да се повтори ситуацията от 2006 г., когато полуделите води прехвърлиха дигите и нанесоха големи поражения в крайбрежните райони.
"В австрийския участък на реката имаме вълна от три метра. До два дни тя ще бъде при Белград, след което ще тръгне надолу към нас. В Австрия за пореден ден е обявен червен код за силни валежи. Ситуацията се усложнява допълнително и от наводненията в Сърбия, където основните притоци Сава, Велика Морава и Тиса, се пълнят и покачват застрашително нивото на Дунав", обясни причината за бедствената ситуация по реката инж. Георги Георгиев, изпълнителен директор на Агенцията за проучване и поддържане на река Дунав.
В целия български участък нивото на реката се покачва застрашително, като на места водният стълб е нараснал с между 1 и 1,5 м за денонощие. Най-тревожно засега остава положението във Видин, където водата стигна 819 см.
В 12.00 часа нивото на реката при Видин достигна 819 см след повишение за последните 24 часа със 112 см, като втори пореден ден нивото се вдига с повече от метър. Измерванията вече се правят три пъти на ден - в 8.00, 12.00 и 18.00 часа.
Тревожна е информацията за ситуацията в сръбския участък на Дунав, където за следващите дни се очаква нивото на реката да се повиши с до метър и половина, съобщи директорът на видинския клон на "Напоителни системи" Димитър Йоцов, а за четири дни нивото при хидротехническото съоръжение "Железни врати" е свалено с три метра заради очаквания приток.
Според Георгиев до понеделник всички острови в българо-румънския участък ще бъдат залети, когато се очаква нивото край Русе да достигне 730-750 сантиметра спрямо условната кота "нула". Изключение ще направи единствено Белене, който е ограден с дига. До вчера под вода не бяха единствено островите в долното течение на реката край Русе и Силистра - Батин, Вардим, Алеко, Мишка, Люляка и някои други.
Според Георгиев най-високите стойности на водния стълб в нашия участък се очакват следващата седмица. Тогава ще стане ясно дали ситуацията от 2006 г., когато при Русе водният стълб прехвърли 9 метра, ще се повтори.
"Не за всички крайречни градове не съществува опасност. Русе например е разположен на висока тераса и той не може да бъде залят", заяви Георгиев. Не така стоят нещата обаче в Лом, където вчера част от пристанището осъмна под вода.
Източник: в. "Монитор"